Derin Dondurucularda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Pratik Bilgiler

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Derin Dondurucularda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Pratik Bilgiler

Mutfağın en önemli ve olmazsa olmazı denilecek bir beyaz eşyası, derin dondurucular. Hava şartlarından dolayı besinlerin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için güzel bir muhafazanın olması gerekmekte. Derin dondurucular ise bu muhafazayı en güzel şekilde yerine getiriyorlar. Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarında bile besinlerin ömrü derin dondurucular sayesinde uzun olabiliyor. Veya kış mevsiminde olan bir besini derin dondurucu yardımı ile başka bir zamanda tüketilebiliyor. Ancak derin dondurucu kullananların en çok şikayet ettiği durum ise derin dondurucuların enerji tüketiminin fazla olması. Bu sebeple bazı pratik bilgiler geliştirilmiş durumda, dilerseniz derin dondurucularda enerji tasarrufuna bir göz atalım.

Besin Ömrü İçin Küçük Parçalara Ayırmalısınız

Derin dondurucuyu kullanırken dikkat etmeniz gereken en temel kısımlardan biri besinleri doğru şekilde parçalara ayırmak. Büyük bir kütleye sahip besini tek bir parça olarak derin dondurucuya koymak yer açısından size zorluk çıkarabilir. Ayrıca donmuş büyük bir parçayı parçalara ayırmanın zor olduğu, donmuş ve sonrasında buzu çözülmüş olan bir besini tekrar derin dondurucuya koymak sağlıklı olmadığı bilinmektedir. Bu yüzden besinleri küçük parçalara ayırmak size yarar sağlayacaktır.

Besinlere Göre Yer Düzenlemesi Yapın

Besin grubundan ilk pratik bilgimizi verdiğimiz için bu alandan devam edelim. Besinlerinizi, gruplarına göre derin dondurucuya yerleştirmeniz besinin donma süresinde etkili olacaktır. Genellikle bu tip sınıflandırmalar buzdolabı şeklinde olan derin dondurucularda kapak kısmında yer almaktadır. Bir örnek verecek olursak eğer, derin dondurucuların kapak kısmı en sıcak olan bölgedir bu yüzden bu bölgeye dondurma gibi yumuşak bir besini koymamak gerekir.

Etiketlere Önem Verin

Derin Dondurucularda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Pratik Bilgiler

Derin dondurucuya koyduğunuz şeyin ne olduğunu unutmanız yüksek bir ihtimaldir. Bu yüzden paketlerin üzerine yazı yazmak veya etiket yapıştırmak sizin vakit açısından yararınıza olacaktır. Aynı zamanda derin dondurucunuzun kapağını bu sayede fazla açık bırakmadığınız için fazla enerji tüketiminin önüne geçmiş olacaksınız.

Doğru Paketleme Yöntemini Seçin

Derin dondurucu kullanımında bir diğer önemli nokta da paketleme. Paketlemiş olduğunuz bir besinin içinden havanın olmaması gerektiğini unutmayın. Çünkü derin dondurucular içinde bulunduğu her şeyi donduracağı için paketin içinde bulunan hava da dondurulacaktır. Paketlerin içinde gereksiz hava boşluğunun olması derin dondurucunun dondurma verimliliğini düşürürken aynı zamanda dondurmak için daha fazla enerji tüketeceği anlamına gelmektedir. Elektrik enerjisinden tasarruf etmenin yolları isimli yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+