Sıkça Sorulan Sorular


Serbest Tüketici Kanunu Nedir?

Serbest tüketici kanunu, 2001 yılından bu güne kademeli olarak tüketicilerin tedarikçilerini seçme hakkı tanınması ile tedarikçiler arasında oluşan rekabetçi ortamdan tüketicilerin indirimli elektrik sağlanmasına yönelik düzenlemedir.

2017 yılından itibaren aylık ortalama tüketimi 74 TL ve üstü olan tüketiciler faturalarını diledikleri tedarikçiye taşıyarak indirimli elektrik tarifelerini kullanmaya başlayacaktır. Önümüzdeki yıllarda bu sınır daha da aşağılara çekilerek tüm tüketicilerin indirimli elektrik kullanmaları mümkün olacaktır.

Kimler faturasını taşıyabilir

Aylık fatura bedeli ortalama 74 TL ve üstü olan tüketiciler serbest tüketici kanunu gereği faturalarını diledikleri tedarikçinin diledikleri tarifesine taşıyarak ucuz elektrik kullanımına başlayabilir.

Tarife Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim

Elektrik tarifesi sunan tedarikçilerin tamamı ve tüketiciler ile yaptıkları sözleşmeleri EPDK kontrolündedir. Ancak yine de tüketiciler seçim yaparken tedarikçilerini detaylı incelemeli, şirketin köklü oluşu, üretim hacmi, alacakları yüksek ve kaliteli hizmet konusunda tatmin oldukları tedarikçileri seçmelidirler.

Öte yandan seçecekleri tedarikçilerin taahhütlü veya taahhütsüz tarifeleri bulunduğu gibi sabit fiyatlı ve TEDAŞ endeksli tarifeleri de bulunmaktadır. Tüketiciler kendilerine en avantajlı tarifeleri elektrikpaketleri.com aracılığı ile karşılaştırma yaparak seçebilirler.

TEDAŞ zam yaparsa

İndirimli elektrik için tedarikçiniz ile yaptığınız sözleşme ya TEDAŞ fiyatı endeksli veyahut sabit fiyatlı olabilir. Tarifenizde belirlenen şartlara göre; sabit fiyatlı bir tarife aldı iseniz yıl içerisindeki zamlardan etkilenmezsiniz.

Tedarikçimi Değiştirdikten Sonra Elektrik Kesintisi ve Arıza Durumunda Ne Olur?

Tedarikçi değiştirilmesi aslında sadece faturanızı taşımanız anlamına gelir. Elektrik dağıtımı ve alt yapı konusunda eskiden olduğu gibi dağıtım firması ilgilenir. Kesinti ve arıza durumları da dolayısı ile eskiden olduğu gibi dağıtıcı firma çözüme kavuşturur.

Geçmiş Döneme Ait Fatura Borcu Olanlar İndirimli Elektrikten Faydalanabilir mi?

Evet. Geçmiş dönemlere ait borçları olan tüketiciler bu borçları baki kalmakla beraber tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanımına geçebilirler. Ancak borçlu olunan firma ilgili dönemlere ait tutarları tüm cezaları ile birlikte icra gibi yöntemler kullanarak tahsil yoluna gidebilir. Yani tedarikçi değiştirme ile borç yükümlülüğü kalkmaz.

Yeni Elektrik Faturamı Nasıl Öderim?

İndirimli elektrik kullanımına geçiş sonrası faturalarınız artık tedarikçiniz tarafından kesilerek adresinize gönderilir. Ödemeler de tedarikçinizin sunacağı kanallar aracılığı ile yapılır. Örneğin anlaşmalı banka veya PTT’nin gişe ve internet şubesinden veya tedarikçinin internet sitesi üzerinden ödenebilir.

Sözleşmemi iptal etmek ve faturamı yine taşımak istersem

Sözleşmenizde bir taahhüt yoksa veya bu süre bittiyse hiçbir ücret ödemeden faturanızı başka bir tedarikçiye taşıyabilirsiniz. Taahhüt süresinden önce sözleşmenizi sonlandırmak isterseniz sözleşmede yazan cezai şartı ödeyerek faturanızı başka bir tedarikçiye taşıyabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+