Mutfakta Enerji Tasarrufu için Ne Yapılmalı?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Mutfakta Enerji Tasarrufu için Ne Yapılmalı?

Ev bölümlerinin en çok vakit geçirilen yeri şüphesiz, mutfaklar. Enerji tasarrufu bazında bakacak olursak mutfakta tasarruf yönünde yapacak olduğunuz küçük değişiklikler ay sonunda faturanızda büyük değişlikler olarak geri dönecektir. Bu değişikliklere bir göz atalım.

 1. Yemek hazırlarken veya yemek pişirirken doğru tip mutfak araç gereçleri kullanarak ve bu araç gereçleri uygun ekonomik modda kullanarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

 2. Yemek pişirme sırasında ise yemekler mümkün olan en az suyla pişirilmeli ve tencerenin kapağı sıkı bir şekilde kapalı tutulmalı, yemek kaynamaya başladıktan sonra ocak iyice kısılmalıdır. Çünkü kaynama başladıktan sonra verilen yüksek ısı daha çok suyun buharlaşmasından, dolayısıyla da enerjinin boşa harcanmasından başka hiç bir işe yaramaz. Ayrıca kapların sadece tabanına ısı verecek şekilde alev ayarlaması yapılmalıdır. Kabın kenarlarından alev taşmamalıdır.

 3. Uzun süre pişirme süresi olan yiyecekleri düdüklü tencere gibi basınçlı bir eşya ile pişirmek size hem zaman hem de elektrik tasarrufu sağlar

 4. Düdüklü tencereyi kullanamadığınız yiyecekleri pişirirken de pişmenin daha kolay ve kısa sürede olması için kenarları kıvrımsız, tabanı düz, yan yüzleri dik ve tabanla birleştiği yerde hafif yuvarlak olan kaplar kullanılmalıdır.

 5. Ocakların daha verimli yanması için daima temiz olmalıdır.

 6. Yiyecekler pişerken fırın kapağını sık sık açmak her seferinde soğuk havanın fırın içine girmesine, dolayısıyla da enerji kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle kapak gereğinden fazla açılmamalıdır.

 7. Buzdolabı kullanımında da aynı şekilde kapak fazla açılmamalı. Ekstra fazla ısının buzdolabının içine girmesi daha çok enerji tüketmesi anlamına gelmektedir.

  Mutfakta Enerji Tasarrufu için Ne Yapılmalı?

 8. Buzdolabında enerji sınıfına dikkat edilmelidir.

 9. Bulaşık makinesi tam kapasite de ve ekonomik modda çalıştırılmaya dikkat edilmelidir.

 10. Mutfakta kullanılan her ampulün led olmasına dikkat edilmelidir.

 11. Kullanacak olduğunuz beyaz eşyaların enerji sınıflarını en az A+ olmasına dikkat edilmelidir.

Tüm bu aşamalar yapıldığında mutfakta harcanan enerji minimuma indirgenebilir. Elektrik tasarrufu için en önemli basamağının, israf etmemenin ve doğa dostu araç ve gereçler kullanma olduğu unutulmamalıdır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+