Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Kolay Yolu

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Kolay Yolu

Akıllı Sayaçlar

Elektrik faturasında tasarruf etmek için akıllı sayaç edinebilir ve çok zamanlı tarifeye geçiş yapabilirsiniz. Böylece gece saat 22.00 dan 06.00’a kadar elektriği %56 daha ucuza kullanabilirsiniz.

Buzdolabı Kullanırken Önemli Noktalar

Buzdolabınızı duvardan 10-15 cm uzağa yerleştirin.

Fırın, radyatör gibi ısı veren cihazların yanında bulundurmayın.

Kapağını sık açıp kapatmayın. Ayrıntılı bilgi almak için "Buzdolabı Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?" yazısını okuyabilirsiniz.

Enerji Verimliliği Yüksek Ürünler

İlk etapta enerji verimi yüksek elektrikli ev aletleri pahalı gibi görünse de enerji tasarrufu yaparak uzun vadede daha kârlı hale gelmektedir. Bu nedenle A+, A++ gibi ürünleri tercih etmeniz tasarrufunuza önemli etki edecektir.

Aydınlatma

Akkor ampulleri kullanmayın. Onun yerine tasarruflu ampulleri tercih ederek aydınlatmada %80’e kadar enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Eşya Kapasiteleri

İhtiyacınızdan fazla kapasitedeki buzdolabı çamaşır makinesi gibi aletleri satın alarak fazla elektrik tüketimi yaparsınız. Bu durumu iyi hesaplayarak yeterli geleceğini düşündüğünüz ideal boyutlarda ev aletlerini tercih etmelisiniz.

Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Kolay Yolu

Bekleme Konumu ve Prizde Bekletme

Televizyonu veya bilgisayarı kumandadan kapatmak ve uyku modunda bekletmek elektrik tüketimini kesmez. Bekleme modunda elektrik tüketimi az da olsa devam etmektedir. Bu nedenle bu cihazları düğmesinden kapatmalı veya fişini çekmelisiniz.

Ütü Kullanımı

Çamaşırlarınız nemli ütülerseniz elektrik harcamasından tasarruf edebilirsiniz. Çamaşırların çeşidine göre ütünün derecesinin ayarlanması da harcayacağınız elektriği etkilemektedir. Ayrıca işiniz bitmeden 10 dakika önce ütünüzü prizden çekerseniz ütüde bulunan sıcaklık size yeterli olacaktır.

Sıcaklık

Çamaşırlarınız fazla kirli veya yağlı lekelere sahip değilse düşük sıcaklıkla yıkamanız yeterli olacaktır. Böylece bu yıkamalarda fazla elektrik tüketimi yapmamış olursunuz.

Elektrikli Süpürge Kullanırken Önemli Noktalar

Elektrik süpürgesi kullanırken torbanın doluluğunu düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Torbanız dolduysa boşa elektrik harcaması yapacağınız için buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Elektrikli Aletlerle Isınma

Elektrikli aletlerle ısınma oldukça pahalıya gelmektedir. Ancak ısınmak için elektriği kullanmak zorunda olduğunuz durumlarda sıcaklığı düşük seviyelerde tutmanız gereklidir. Ayrıca sık açıp kapatma yaparsanız elektrikli ısıtıcınız fazla enerji tüketecektir.

Az enerji harcayan ev aletleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için "Az Enerji Harcayan Elektrikli Ev Aletleri Hangileridir?" yazısına göz atabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+