Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

14/02/2018 - Genel Bilgiler

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Ay sonunda gelen elektrik faturası ufak çaplı bir gerilimle başlar ve karışık tablolardan oluşan faturanın miktarına bakılmayla devam eder. Ödemeniz gereken miktar kolaydır. Gözünüz alıştığı için çabucak görürsünüz. Ancak bu faturam nasıl hesaplanıyor, neye göre bu fiyatı ödüyorum diye düşünüyorsanız bu yazımızda ayrıntılarıyla cevap bulabilirsiniz.

Karışık sayılar ve tabloların olduğu küçücük faturayı incelemek birçok insan için zor gelebilir. Ben anlamıyorum ne gelirse öderim diye düşünmeden önce ne kadar tüketim yaptığınızı öğrenerek ona göre hareket edebilmek adına faturanızın nasıl hesaplandığını öğrenmekte fayda var.

Aktif Tüketim Tutarı

Elektrik faturasını elinize aldığınızda ilk olarak bakmanız gereken yer aktif tüketim hanesidir. Aktif tüketim hanesi sizin o ay harcadığınız elektrik miktarını kilowattsaat (kwh) cinsinden göstermektedir. Faturanızda harcadığınız elektrik miktarını buradan öğrenebilir ve birim fiyat üzerinden hesaplayarak faturanızın hesaplamasına başlayabilirsiniz.

Ancak tüketim tutarını hesaplarken dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta bulunmaktadır. Tarife grubunuzu bilmeniz bu tutarı hesaplamanız için gereklidir. Tek zamanlı tarife veya üç zamanlı tarife sizin tarife grubunuz olabilir. Üç zamanlı tarife grubunda olmak için başvuru yapmadıysanız tek zamanlı tarife üzerinden faturalarınız hesaplanmaktadır. Buna göre hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Tek zamanlı tarifedeyseniz tüketim miktarınız tüm gün boyunca tek birim fiyat üzerinden hesaplanacaktır. Bu birim fiyat ile tüketim miktarınızı çarparak tüketim tutarınızı hesaplayabilirsiniz.

Birim Fiyat x Aktif Tüketim = Tüketim Tutarı

Eğer üç zamanlı tarife grubundaysanız tüketimleriniz günün bölümlerine göre ayrı ayrı hesaplanacaktır.

Gündüz, puant ve gece dönemi tutarları o birim fiyatları üzerinden kullanım miktarıyla çarpılarak hesaplanır ve toplanarak toplam tüketim tutarı elde edilir.

Gündüz + Puant + Gece = Toplan Tüketim Tutarı

Dağıtım Bedeli

Bedeller aktif tüketim miktarı üzerinden hesaplanır. Tüketim arttıkça dağıtım bedeli için ödemeniz gereken ücret artacaktır. Bedellerin birim fiyatları ülke geneline yönelik olarak EPDK tarafından belirlenir.

Dağıtım Birim Fiyatı x Aktif Tüketim = Dağıtım Bedeli

Vergi ve Fonlar

Aşağıdaki vergiler ve fonlar da aktif tüketim tutarı üzerinden hesaplanarak faturaya dahil edilmektedir.

  • Enerji Fonu

  • TRT Payı

  • Elektrik Tüketim Vergisi (ETV)/ Belediye Tüketim Vergisi (BTV)

Tüketim tutarı x 0,01 = Enerji Fonu

Tüketim tutarı x 0,02 = TRT Payı

Tüketim tutarı x 0,05 = Elektrik Tüketim Vergisi

Mesken abone grubuna yönelik olarak ETV oranı %5’tir. Bu oranda abone gruplarının değişmesine göre değişiklik görülebilir.

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Katma Değer Vergisi (KDV)

Katma değer vergisi de ödeyeceğiniz tüm vergi ve bedellerin vergisi olarak ödenmesi gerekmektedir. Bir başka deyişle vergilerin vergisidir diyebiliriz.

(Tüketim tutarı + Dağıtım Bedeli + Enerji Fonu + TRT Payı + ETV) x 0,18 = Katma Değer Vergisi

Toplam Fatura Tutarı

Bütün b hesaplamaların sonunda toplanması gereken bütün veriler hazır hale gelmiştir. Faturanızda ödemeniz gereken tutar, tüketim tutarı, dağıtım bedeli, vergiler ve fonlar ve KDV’nin toplamından oluşmaktadır.

Tüketim Tutarı + Dağıtım Bedeli + Enerji Fonu + TRT Payı + ETV + KDV = Fatura Toplam Tutarı


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+