Elektrik Tarifeleri

14/02/2018 - Genel Bilgiler

Elektrik Tarifeleri

Tüketiciler elektriği kullanma durumlarına göre farklı elektrik tarifelerini tercih edebilirler. İki çeşit elektrik tarifesi bulunmaktadır: Tek Zamanlı Tarife ve Üç (Çok) Zamanlı Tarife.

Tek Zamanlı Tarife

Tek zamanlı tarifede gün boyunca kullanılan elektrik tüketimi birim fiyatı aynı tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Günün herhangi bir kısmında harcayacağınız enerji için farklı bir fiyat tarifesi yoktur. Ticarethane ve mesken abone grupları elektriğin ilk açıldığı tarihte tek zamanlı tarife üzerinden faturalandırılmaktadır. Şayet tarifenizi değiştirmek istiyorsanız elektrik tedarik şirketinize başvurarak tarife değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Ancak tek zamanlı tarifeden çok zamanlı tarifeye geçmek için akıllı sayaca sahip olmanız gerekmektedir. Mekanik sayacınızı akıllı sayaç ile değiştirmek için de yine elektrik tedarik şirketinizle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Çok Zamanlı Tarife

Üç zamanlı tarife olarak da adlandırılan bu tarifede gün üç bölüme ayrılır. Bu bölümlerde harcanan enerji farklı birim fiyatlar üzerinden değerlendirilir. Gündüz, puant ve gece dönemine ayrılan bu bölümlerde elektrik harcamalarınız aynı birim fiyat üzerinden hesaplanmaz. Bu tarifeye geçmek isteyen tüketicilerin enerji harcamalarını daha çok geceye kaydırabiliyor olmaları önemlidir. Çünkü gündüz ve puant dönemine göre gece döneminde elektrik tüketim birim fiyatı %56 daha ucuzdur. Bu tarifeye geçmeniz durumunda çamaşır bulaşık makinelerinizi saat 22 ila 6 saatleri arasında çalıştırmanız, zamanlayıcı uygulayabileceğiniz elektrikli aletleriniz varda genellikle gece saatlerine ayarlamanız tavsiye edilir. Böylece elektrik faturalarınızda ciddi bir tasarruf elde edebilirsiniz.

Çok zamanlı tarifelerin bölümlere göre saatleri:

Gündüz Dönemi: Saat 06.00 – 17.00

Puant Dönemi: Saat 17.00 – 22.00

Gece Dönemi: Saat 22.00 – 06.00

Çok zamanlı tarifeye geçmek istiyorsanız elektrik harcamalarınızı bu saatler içerisinde doğru şekilde planlayarak elektrik faturanızda ciddi düşüş olduğunu gözlemleyebilirsiniz (elektrik faturasını düşürmek istiyorsanız "Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Kolay Yolu" yazına göz atabilirsiniz).

Çok Zamanlı Tarifede Mesken Aboneleri İçin Fiyatlandırılma Sistemi

Çok zamanlı tarifede dönemlere göre birim fiyatlandırması mesken aboneleri için şu şekildedir:

Gündüz Dönemi: 0,4463 TL

Puant Dönemi: 0,6769 TL

Gece Dönemi: 0,2797 TL

Elektrik Tarifeleri

Çok zamanlı tarifede en fazla birim fiyata sahip saatler puant dönemi saatleridir. Ülke genelinde en çok enerji tüketilen saatler dönem içerisinde gerçekleştiği için bu dönem en pahalı bölümdür. Bu saatler arasında elektriğinizi zaruri durumlar olmadığı takdirde harcamamanız, saat 22.00 dan sonra elektrik tüketimini kullanmanız daha uygundur. Elektrik tüketimi saatlerini kaydırabilme imkanı olan tüketicilerin çok zamanlı tarifeye geçmeleri oldukça uygundur.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+