Yeşil Enerji Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Yeşil Enerji Nedir?

Yeşil enerji: çevreye duyarlı, doğaya zarar vermeyen enerji türüne yeşil enerji denilmektedir. Bu enerji şeklinde, kömür veya doğal gaz gibi hepimizin kullandığı enerji türüne göre karbon salınımı bulunmayan türlere yeşil enerji veya yenilenebilir denir.

Yeşil enerji kapsamında Hangi Enerji Türleri Vardır?

Avrupa Birliği kanunlarında tanımlanmış yeşil enerji türleri şunlardır:

  • Güneş Enerjisi

  • Rüzgar Enerjisi

  • Jeotermal enerji

  • Bioenerji

  • Hidroelektrik enerjisi

Ülkemizde Enerji Üretimi Nasıldır?

Yeşil Enerji Nedir?

Ülkemizde en çok kullanılan enerji doğalgaz kaynaklarıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından baktığımızda ise elektrik üretimimizin yaklaşık yüzde kırkına denk gelmektedir Yeşil enerji üretiminin büyük bir kısmı hidroelektrik enerji kaynakları ile sağlanmakta olup son yıllarda artan devlet teşvikleri ile özellikle rüzgâr enerjisinin payı artmaktadır.

Türkiye’de ki Yeşil Enerji Tarifeleri Nelerdir?

Ülke çapında enerji üretimi genel itibariyle çevre kirliliğine sebep olan kaynaklardan üretilmektedir. Bununla birlikte bazı firmalar, yeşil enerji tarifeleri oluşturarak, sadece karbon salınımı düşük yeşil enerji kaynakları kullanılarak üretilen enerjiyi tüketiciye sunmaktadır. Ancak firmalar yeşil tarifelere daha çok fiyat uyguladığı bilinmektedir. Dünyanın ortak sorunu olan kürese ısınmayı düşündüğümüzde bu fiyat farkı her bireyin alması gereken bir sorumluluk diyebiliriz. Sizde geleceğinizi düşünüp, karbon ayak izinizin düşük olmasını amacıyla yeşil enerjiyi seçebilir, doğaya bir katkı da bulunabilirsiniz. Üstelik bu fiyat konusuna değinecek olursak eğer, her birey yeşil enerjili tarifeleri seçip karbon ayak izini minimuma getirmeyi düşünürse talebin çok olmasından dolayı fiyatta da bir değişiklik söz konusu olabilir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+