Basitçe Kriz ve Tasarruf Tedbirleri

15/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Basitçe Kriz ve Tasarruf Tedbirleri

Ekonomik gelir durumunuz ne olursa olsun esasında tasarruf bir gereklilik denilebilir. Küresel olarak herhangi bir zamanda gelen krizden etkilenmemek istiyorsanız, uygulayacak olduğunuz küçük tasarruf politikaları size yardımcı olacaktır. Küçük tasarruf planlamaları diyoruz çünkü aslında büyük büyük çapta bir plan kadar tasarruf etkisi yaratmanız mümkün. Yapacak olduğunuz bu küçük planlamalar, uzun vadede büyük etkiler gerçekleştirmektedir. Bunu kelebek etkisi olarak düşünebilirsiniz. Peki bu tasarruf planlamalarına bir göz atmaya ne dersiniz?

İsraf Yapmamak

Tasarruf planlamalarının en temel olgusu israf kavramıdır. İsraf yapmamak beraberinde gereksiz olan tüm tüketimleri minimize edecektir. Sadece giyim alanında veya elektronik eşya anlamında değil, hayatınızın her alanına israf etmeme prensibini getirmelisiniz.

Enerji ve Su Alanında Planlama

Öncelikle tasarruf yapmak istiyorsanız kullandığınız tüm ürünlerin enerji dostu olmasına dikkat etmelisiniz. Aydınlatmada kullandığınız ampulden tuttun da beyaz eşyanıza kadar enerji dostu ürünler tercih etmelisiniz. İlk bakışta bu size fiyat olarak yüksek gelebilir fakat alacak olduğunuz buz dolabınızın enerji sınıfının A++ olması size yüksek oranda elektrik tasarrufu olarak geri dönüş sağlamaktadır.

Ayrıca ısıtma olarak bakacak olduğumuzda da kapı pervazlarınıza sünger çekmek, pencerelerinizin pen olması veya hava almayacak bir malzeme ile yapılması ısı tasarrufu sağlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca konutunuzun ısı yalıtımlı olması sizi hem sıcak yaz aylarında klima tasarrufu sağlamanıza hem de soğuk kış günlerinde kombinizden enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız Olanı Alın

Basitçe Kriz ve Tasarruf Tedbirleri

Fazla lüks olan eşyalar size sadece büyük meblağalar olarak geri dönüş yapacaktır. Lüks markalara olan merakınızı gidermeye çalışın. Aldığınız uygun fiyatlı bir ürünün lüks bir ürüne muadil olabileceğini de unutmayın. Ayrıca bir şey satın alırken kendinize mutlaka “Buna ihtiyacım var mı?” sorusunu sorun. Bu sorunun cevabını “evet veya hayır” olarak nitelendirin, “ama çok ucuz, ilerde de kullanırım” gibi cevapları hayatınızdan çıkarmalısınız.

Beslenme Alışkanlıklarına Düzen Getirin

Burada en önemli ve tek kural, dışarıda yemek yememek. Dışarıda yiyecek olduğunuz bir porsiyon yemeğe yaklaşık 30 TL verirken, aynı yemeği evde yaptığınızda bu fiyatın yarı yarıya düştüğün ve porsiyon sayısının çoğalacağını siz de göreceksiniz.

Ulaşım Seçeneklerini Gözden Geçirin

Fazla uzak olmayan bir mesafeyi yürüyerek kat edebilirsiniz. Yürüme alışkanlığı hem sağlığınızı hem de cebinizi olumlu yönde etkileyecektir. Kendi kişisel aracınızı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanmaya özen gösterin. Bu hem karbon ayak izinizin az olmasını sağlayacak hem de benzin, gaz gibi giderlerinizi minimize edecektir. Elektrik enerjisinden tasarruf yapılır konusu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+