Tasarruflu Ampul Kullanmanın Avantajları

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Tasarruflu Ampul Kullanmanın Avantajları

Artık devir, tasarruf devridir. Hele ki söz konusu tüketimi en kolay olan ve bu tüketimi karşılığında da yüklü faturalarla karşılaştığımız elektrik enerjisi ise. Tüketimi kolay dediysek elektrik enerjisinin tasarrufu da kolaydır. Özellikle söz konusu aydınlatmalar olduğunda sizlere gönül rahatlığı ile günlük en çok elektrik enerjisini aydınlatmalar ile harcarız. Merak etmeyin bunun için küçük bir çözümümüz var. Öyle çözümün küçük olduğuna bakmayın, zira bu çözümün sonuçları oldukça büyüktür.

Tasarruflu Ampul Kullanmak

Günümüzden normal şartlarda bir ev düşünün 3+ 1 olsun. Bu evde, tuvalet, banyo, mutfakta vardır ve tabi birde kapı önü aydınlatması. Yani tuvalette iki ışık olduğunu varsayarsak, bu evde yaklaşık 10 civarında aydınlatma ürünü bulunmaktadır. 50 WATT elektrik tüketimi gerçekleştiren 10 adet Ak korlu Geleneksel Ampul 500 WATT elektrik enerjisi tüketir. Gelin şimdi evdeki bütün aydınlatma ürünlerini, CFL olarak da adlandırılan Enerji tasarruflu ampuller ile değiştireli. 50 WATT ak korlu bir ampulden alacağınız gücün aynı miktarını, yalnızca 13 WATT enerji tüketen bir CFL Ampulden alabilirsiniz. Buda demek oluyor ki az önceki evin tamamına 13 WATT’lık Enerji tasarruflu CFL ampul yerleştirmeniz durumunda; ak korlu ampullere göre 370 WATT daha az enerji harcarsınız buda yaklaşık olarak, aydınlatma kaleminde %80’lik bir tasarruf demektir. İşte bu sayede yer yıl onlarca lira cebinizde kalacak.

Tasarruflu Ampul Kullanmanın Avantajları

Edison’un pabucunu dama atacak bir buluş olan tasarruflu ampuller sayesinde birçok avantaj elde etmekteyiz. Bu avantajların başlıca olanlarını şu şekilde sıralayalım.

  • Düşük Enerji Tüketimi: tasarruflu ampullerin, diğer ampullere oranla daha çok tercih edilmesinin en önemli nedeni, akkor ampullerine oranla %80 tasarrufla daha az elektrik tüketmesidir. Bu tasarruf sayesinde her yıl onlarca lira para kalmaktadır.
  • Düşük sıcaklık: akkor ampullerin çalışma prensibi, elektrikten aldığı enerjiyi ısıya, ısıyı da ışığa dönüştürmektir. Bu şekilde aydınlatma vazifesi gören akkor ampuller, aydınlatmada ısıyı kullandığından bir hayli ısınmaktadırlar. Öyle ki yakınına yaklaştığında verdiği ısı rahatsız ederken yandığı sırada dokunmanız ciddi yanıklara yol açabilir. Tüm sıcaklıktan kurtulup yandığı sırada bile elle tutabilmeniz mümkün olan tasarruflu lambaları tercih etmekte daha fazla gecikmeyin.
  • Uzun Ömür: Tasarruflu ampüller, akkor ampullere göre kat be kat daha pahalıdırlar. Bu pahalılık sizi aldatmasın, bir yanda ortalama 500 saatlik çalışma süresine sahip olan akkor lambalar, diğer yanda ise 8 bin ila 10 bin arasında ömre sahip tasarruflu ampuller bulunmaktadır. Bu duruma göre tasarruflu ampuller, akkor ampullere göre 20 kat daha uzun ömürlüdür. Bu sayede de bir kere verecek olduğunuz para ile uzun süre rahat edecek ve cebinizi koruyacaksınız.
  • Düşük Karbon Salınımı: tasarruflu ampuller, daha düşük elektrik tüketimi ile doğanın üzerinde ki yükü de azaltmaktadırlar. Daha düşük enerjiye ihtiyaç duyan bu ampullerin yaygınlaştırılması ile elektrik santrallerine olan ihtiyacı azaltarak elektrik üretimini kısıtlayacağından, buralarda ki elektrik üretimlerinde doğaya bırakılacak karbondioksit salınımını da minimuma indirger. Bu özelliği ile de tam bir çevre dostu olan, tasarruflu ampulleri tercih etmek için neyi bekliyorsunuz.

Zararlı ışınlar yayan sıradan ve geleneksel ampullerinizi, enerji tasarruflu sağlıklı ve çevre dostu ampullerle değiştirmek için elinizi çabuk tutun. Eğer elinizi çabuk tutmazsanız, her geçen saniye daha fazla elektrik faturası ödemeniz yolunda sizin zararınıza olmaktadır. Hem cebinizi hem sağlığınızı hem de doğayı enerji tasarruflu ampuller ile koruyun. EnerjiTasarrufu konusunda daha fazla bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+