Tedarikçi Değiştiğinde Sayaçları Kim Okuyacak?

14/02/2018 - Tedarikçi Değişimi

Tedarikçi Değiştiğinde Sayaçları Kim Okuyacak?

Abonelerin sıkça sorduğu sorulardan bir tanesi de tedarikçi değiştiğinde sayaçların kim tarafından okunacağı oluyor. Kısaca bu soruya cevap vermek gerekirse tedarikçinizi değiştirseniz bile sayacınızı dağıtım şirketi okumaya devam etmek zorundadır. Tedarikçi firma değişimi yapmadan önce olduğu gibi faturanız değişim işlemi sonrasında da adresinize aylık olarak gönderilecektir.

Tedarikçi değişimi “serbest tüketici” statüsüne sahip her aboneliğin başvurabileceği bir yöntemdir. Peki, serbest tüketici ne demektir. Kısaca EPDK yani Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından belirlenen tarife limitinin üzerindeki tüm aboneler Serbest Tüketici statüsündedirler. Yani bu aboneler istekleri doğrultusunda tedarikçilerinde değişiklik yapabilirler.

Genel anlamı ile “tedarikçi değişimi” kullanıcının serbest tüketici statüsünde yer alması dahilinde elektriğin kendisine tedarik işlemini sağlayan elektrik firması ile ilişiğini kesip başka bir firma ile anlaşma sağlamasıdır. Bu işlem esnasında herhangi bir kesinti ya da donanımsal değişim söz konusu değildir.

Tedarikçi Değiştiğinde Sayaçları Kim Okuyacak?

Ancak kullanıcıların sorduğu tedarikçi değişimi ve sayaç okuma sorusuna ayrıntılı ve maddeler şekilde bakacak olursak:

  • Tedarik firması değişiminde sayaç değişimi ya da herhangi bir altyapısal değişim yapılmamaktadır.
  • Tedarikçinizin değişimi sağlandıktan sonra da dağıtım firmanızın bölgenizde görevli ekipleri sayacınızı okumak zorundadır.
  • Tüketim bilgileriniz dağıtım firması tarafından tedarikçinize gönderilir ve onlarda size faturalarınızı aylık olarak postalar.

Elektriğin dağıtımını yapan firmada ya da sizlere sunulan hizmetin kalitesinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Tedarikçi değişiminden önce almış olduğunuz kesintisiz ve kaliteli hizmet aynı şekilde devam etmektedir.

Tedarikçi değişimlerinde sıkça sorulan sorulardan olan sayaç okumasını kimin yapacağının cevabı genel anlamı ile bu şekildedir. Tedarikçi değişimlerinde işlem prosedürleri de sıkça sorulan sorular arasındadır. Öncelikle serbest tüketici statüsündeki abonelerin belirlemiş oldukları yeni tedarikçi ile imzaladıkları sözleşmenin EPDK’ya onaylatılmasından sonra tedarikçi firma ile indirimli elektrik kullanmaya takip eden ayda başlanır.

İndirimli elektrik kullanımı Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından belirlenen tarife birim fiyatlarının aşağısında teklifler veren farklı tedarikçiler ile sağlanmaktadır. İndirim oranları tedarikçi ve kullanıcı arasında imzalanan sözleşme ve anlaşma çerçevesinde belirlenmektedir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+