Elektrik Sayacı Neden Sökülür?

14/02/2018 - Genel Bilgiler

Elektrik Sayacı Neden Sökülür?

Elektrik sayacını en basit tanımı ile kullandığımız elektrik enerjisinin faturalandırılmasında kullanılan bir araç olarak tanımlayabiliriz. Elektrik sayacı bazı durumlarda sökülebiliyor.

Elektrik Sayaçları Neden Sökülür?

Elektrik sayaçlarının değiştirilmesi veya sökülmesi birçok değişik nedene dayanıyor. En son yapılan düzenlemeler sonunda elektronik sayacın herkese zorunlu hale getirilmesi, en temel değişim sebebi diyebiliriz. Başka sebepleri de şu şekilde sınıflandırabiliriz.

  • Yeni elektrik abonesi oluyorsanız

  • Çok zamanlı elektrik tarifesi abonesi olmak istiyorsanız

  • Periyodik muayene sonucu tamiri mümkün olmayan mekanik bir sayaca sahipseniz, elektrik sayacınız değişime veya sökülmeye uğrayabiliyor.

    Elektrik Sayacını Kim Değiştirmektedir ?

    Elektrik sayacıyla ilgi tüm işlemler 30 Mart 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Elektrik Piyasası Kanunu'na göre Elektrik Dağıtım Şirketleri'nin hizmet sorumlulukları içinde bulunmaktadır. Elektrik dağıtım şirketleri elektrik sayaç takımı, elektrik sayaç sökümü, elektrik sayaç değişim ve okuma işlemlerinden sorumludur ve elektrik faturalarında bulunan elektrik tüketim bedeli harici tahsil edilen bedeller içerisinde bulunan Sayaç Okuma Bedeli ile bu görevleri için EPDK tarafından belirlenen sabit bir ücret talep edilmektedir.

Elektrik Sayaçlarının Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik Sayacı Neden Sökülür?

Elektrik sayaçlarını yukarıda da bahsettiğimiz üzere elektrik enerjisinin faturalandırılmasında kullanılan bir ölçüm araçtır. Elektrik sayaçlarının ise iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlere bir göz atalım. Daha ayrıntılı bilgi almak için "Elektrik Sayaçları Kaça Ayrılır" yazısına göz atabilirsiniz.

  • Mekanik Sayaç: Arızalara daha çok meyilli olan, eski teknoloji ürünü olarak adlandırabileceğimiz, dijital göstergeleri bulunmayan sayaçlardır. Bu nedenle ölçüm hataları daha sık gerçekleşir. Elektrik tüketimi mekanik sayaçlarda bulunan bir diskin dönmesi ile ölçülür. Bu nedenle elektrik tüketimi hakkında bilgileri kaydedemez ve bu bilgileri sadece tek zamanlı olarak ölçebilir. Bu sayaç çok zamanlı tarifeye geçenler ve serbest tüketiciler için uygun değildir.

  • Elektronik (Akıllı) Sayaç: Akıllı sayaçların dijital göstergesi bulunur ve günü belirli zamanlara ayırarak ölçüm yapar, elektrik tüketimi hakkında 1 yıla kadar bilgileri saklar. Verilen hizmete göre uzaktan okuma yapabilir ve ölçüm hataları mekanik sayaçlara göre daha az görülmektedir. Serbest tüketiciler, çok zamanlı tarifede olanlar ve ilk kez elektrik bağlantısı gerçekleşecek yerlerde akıllı sayaç kullanılması zorunludur.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+