Elektrik Arızası Meydana Geldiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

14/02/2018 - Genel Bilgiler

Elektrik, doğru şekilde kullanıldığında büyük ölçüde verim alabileceğiniz ve her alanda kullanılabilen bir enerji türüdür. Yanlış kullanımlarında ise ölümcül sonuçları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle elektrik tesisatında, hattında veya kullanım alanında herhangi bir arıza meydana gelmesi halinde yapılacak olan yanlış bir müdahale, geri dönüşü olmayacak sonuçlar doğurabilir. Peki, elektrik arızası meydana geldiğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu sorunun cevabını maddeler halinde sunmamızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Elektrik Arızası Meydana Geldiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi Bir Arıza Oluşursa Ne Yapmak Gerekir?

  • Arıza Bildiriminde Bulunmak

Elektrik kullanımında da, herhangi bir arıza meydana gelmesi durumunda ilk yapılması gereken, bağlı olunan dağıtım şirketine ivedi olarak bildirmektir. Elektrik arızası veya kesintisi durumunda ALO 186’yı arayarak detaylı bilgi alabilir ve yaşanılan arızaya çözüm bulunabilir. Alo 186 ile yapılan görüşmeler ücretlidir. Alo 186 arandığı zaman otomatik olarak bulunduğunuz bölgeye hizmet veren çağrı merkezi ile görüşme sağlanır. Anlaşma yaparak abonesi olduğunuz tedarik şirketi ile görüşmek için; şirketin (varsa) özel çağrı numarası ile iletişim sağlayabilirsiniz. Bu numaralarla yapacak olduğunuz görüşmeler operatörünüz tarafından belirlenen fiyatlar üzerinden ücretlendirilir.

  • Uzman Yardımı Almak

Kişisel kullanım hatalarından dolayı kaynaklanan elektrik tesisatındaki küçük problemleri asla ve asla kendiniz çözmeye çalışmayın, mutlaka bu alanda uzman birinden yardım alın. Tabi lambanızı değiştirmesi için uzmandan yardım alın demiyoruz ama yanan bir prizi değiştirmek için uzman yardımı almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu uyarıya kulak asmamanızın sonucunda ağır bedeller ödeyebilirsiniz.

  • Gücü Kesmek

Elektrikte herhangi bir arıza oluşursa derhal enerji sağlayan ana akımı kesin. Bu sayede büyük bir facianın önüne geçmiş olursunuz. Ana akımı kestikten sonra, alanında uzman kişilerden yardım almayı unutmayınız.

Arıza ne olursa olsun kesinlikle kendiniz müdahale etmeyin. Yanlış veya bilgisizce yapacağınız bir müdahale sizin veya bir başkasının hayatına sebep olabilir. Geri dönüşü olmayan sonuçlara varacak olan davranışlardan kaçının. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi elektrik doğru kullanıldığında büyük ölçüde verim alabileceğiniz bir enerji türüdür. Aksi halinde elektriğe yapılacak olan yanlış bir müdahale ise geri dönüşü olmayan istemeyeceğimiz sonuçlar doğurur.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+