Elektrik Sayaçları Kaça Ayrılır?

14/02/2018 - Genel Bilgiler

Elektrik Sayaçları Kaça Ayrılır?

Elektrik sayaçları elektronik ve mekanik olmak üzere iki çeşittir. Mekanik sayaç eski sistemdir. Tek zamanlı tarife üzerinden elektrik tüketimini hesaplamaktadır. Elektronik sayaçlar ise üç zamanlı tarife üzerinden hesaplama yapar. Bu sayede gece saat 22 ile sabah 6 saatleri arasında elektriğinizi %56 daha ucuza kullanabilirsiniz. Ayrıca elektrik sayaçlarının yanma ihtimali amperaj aralıkları fazla olduğundan mekanik sayaçlara göre daha düşüktür. Sayaç hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Mekanik Sayacı Değiştirme İşlemi

Mekanik sayacınızı değiştirmek istiyorsanız elektrik tedarik firmanızla veya dağıtım firmanızla iletişime geçmeniz, yazılı veya sözlü başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sayaç değişimi sırasında eğer sayacınız 10 senelik damga süresini doldurduysa geçici veya yeni sayaç takılması sırasında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Tüketici talebi ile sayaç kontrolü yapılırken sökülen sayacın doğru çalıştığı tespit edilirse talep sahibine sayaç kontrol bedeli uygulanır. Bu tutar bir sonraki fatura döneminde faturanıza yansıtılmış bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Sayaç kontrol bedeli sayacınızın özelliğine göre 15 ile 20 TL arasında bir fiyat değişikliği göstermektedir.

Elektrik Sayaçlarının Okunması

Elektrik sayaçlarının kolayca okunabilmesi ve faturalandırılabilmesi için kolay ulaşılabilir yerlerde bulunması gerekmektedir. Apartmanlarda ortak alanlarda, iş yerlerinde ortak alanlarda veya dışarıda, müstakil konutlarda ise dışarıda sayaçların bulunması gerekmektedir. Sayacınız eğer gerekli koşulları karşılayan yerde değilse elektrik tedarik şirketi sözleşmenizi fesih etme ve elektriğinizi kesme hakkına sahiptir. Bu nedenle sayacınızın doğru yerde bulunduğunu kontrol etmelisiniz.

Eğer sayacınızın aboneliği sizin üzerinizde değilse sayaç değişimi yapılmamaktadır. Bu gibi durumlarda öncelikle aboneliği kendi üzerinize almanız ve sonrasında sayaç değişimini talep etmeniz gerekmektedir.

Elektrik Sayaçları Kaça Ayrılır?

Sayaç Arıza Durumunda Ne Yapmalısınız?

Sayaç arızası durumunda elektrik tedarik veya dağıtım şirketinizle iletişime geçerek sayaç değişimi veya bakımı konusunda hizmet talep edebilirsiniz. Sayacınızda herhangi bir hata bulunmazsa sayaç sökme takma bedeli sizin tarafınızdan tahsil edilecektir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+