Serbest Tüketici Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Serbest Tüketici Nedir?

Serbest tüketici; ihtiyacı olan elektrik enerjisini tedarik ederken, perakende elektrik dağıtımı ve satışını yapan şirketler arasında bütçesine ve kalitesine göre en uygun şirketi tercih edebilen kişilerdi. Yani kısacası, kendi ihtiyacı olan elektrik enerjisini tedarik edecek olan elektrik satışı yapan şirketi kendi seçebilen gerçek veya tüzel kişilere verilen isimdir. Bu statüde olmak ve bu seçimi yapmak ise serbest tüketiciliktir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise; serbest tüketicilik statüsüne girebilmek için tüketimi yapılan elektrik miktarının, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen (ilerleyen satırlarda açıklayacağımız) limitin üzerine çıkmasıdır. Aksi halde serbest tüketicilikten faydalanılamayacaktır.

Serbest Tüketici Olmak

2003 yılından bu yana devamlı olarak düşürülen serbest tüketici limiti ile hem serbest tüketici sayısını arttırmak hem de elektrik enerjisi satışı yapan şirketler arasında rekabeti arattırarak ucuz elektriğin vatandaşa kazandırılması amaçlanmaktadır. 2018 yılı için belirlenen yıllık 2 bin kilovasaat serbest kullanıcı limitini aşan veya aylık elektrik faturası ortalama olarak 68 TL üzerinde olan herkes serbest tüketici statüsüne ulaştığından; kendi elektrik tedarikçisini kendisi seçebilir. Serbest Tüketicilik şartlarını sağlayan herkes, basit bir dilekçe ile elektrik şirketlerine başvurarak kolayca serbest tüketicilik belgesi alabilirler.

Serbest Tüketici Nedir?

Serbest Tüketici Olmanın Avantajları

  • Enerji Piyasası Denetleme Kurumu ( EPDK ) tarafından geliştirilen bu sistem ile serbest tüketici statüsüne ulaşan herkesi büyük avantajlar beklemektedir. Bu avantajları kısa maddeler halinde incelemekte fayda var.
  • Kendi Elektrik Tedarikçinizi Seçin: Serbest tüketicilik şartlarını tamamlayan, elektrik tüketicileri hizmet alacağı, elektrik hizmeti veren şirketi kendisi seçebilir. Bunun için tek yapması gereken, bir dilekçeyle istediği şirkete başvurmaktır. Çok kısa bir zaman harcayarak bu işlemi yapmak mümkün.
  • Daha Uygun Fiyata Elektrik Kullanın: serbest tüketicilik statüsüne ulaştığınızda, istediğiniz elektrik şirketiyle çalışabileceksiniz. Bu sayede anlaşma yapmadan önce size teklifler verilecek ve tarife önerilerinde bulunacaklar. Bir rekabet ortamı olacağından alacağınız tekliflerde birbirinden farklı olacak. İşte bu tekliflerin arasından en uygun fiyatlısını seçebileceksiniz.
  • Üretim ve İşletim Maliyetlerine SON: son zamanlarda da sıkça gündeme gelen elektrik faturalarında kullanım harici fiyatlar, perakende elektrik satışı yapan şirketler tarafından yüklenen bedellerdir. Yapacağınız serbest tüketicilik sözleşmesinde, pazarlığınızda mutlaka anlaşmanız gereken üretim ve işletim maliyetlerinin hiç alınmaması veya minimum düzeye indirgenmesi mutlaka yer almalıdır.
  • Yüksek enerji tüketimli iş yerleriniz için toptan enerji sağlayan şirketlerle anlaşabilir, bu sayede de üretim ve işletim maliyetlerinde düşüş kaydederler.
  • Tecrübe: ve en son olarak, çalıştığınız şirketle anlaşmanız sona erdiğinde edinim kazanacağınız tecrübeleriniz sayesinde, bir sonra ki çalışacağınız şirketi daha iyi değerlendirebilecek ve karar verebilecekler.

Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+