İndirimli Elektrik Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

İndirimli Elektrik Nedir?

Elektrik faturası aylık 69TL ve üzerinde gelenlerin bu yazının her satırını, her paragrafını dikkatle ve önemle okumasını tavsiye ediyoruz. Elektrikte, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen yıllık 2000kWh üzerinde tüketim yapan gerçek ya da tüzel kişilikli tüketiciler serbest tüketici statüsüne geçerek indirimli elektrik kullanma imkanından faydalanabilmektedir. İndirimli elektriğin ne faydası olacak? diye bu durumu küçümseyenlere hemen aktaralım. Bu indirimlerden faydalanarak büyük kazançlar, ciddi anlamda indirimler elde etmeniz gayet mümkün. Nasıl mı? Bu sorunun cevabını almak için, bu makaleyi dikkatle okumaya devam edin.

İndirimli Elektrik Nedir?

Yukarıda belirttiğimiz durumlarda serbest olan tüketici statüsüne ulaşanların, perakende elektrik tedarik ve elektrik dağıtım şirketleri ile pazarlık usulü neticesinde yapacağı anlaşma sonucunda, normalden daha düşük fiyattan elektrik kullanması durumudur. İndirimli elektrik kullanabilmek için yıllık 2000kWh üzerinde elektrik tüketimi gerçekleştirmeniz yeterli değildir. Şartları sağlamanız durumunda, anlaşma sağlayacağınız tedarik şirketi ile görüşme yapmanız ve bu tedarik şirketine basit bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. Yazılı olarak başvuru yapmayan ama serbest tüketici şartlarını tamamlayan tüketiciler de serbest olmayan tüketici sınıfında değerlendirildiğinden, ulusal elektrik fiyatları üzerinden elektrik kullanmaya devam edecektir.

İndirimli Elektrik Nedir?

İndirimli Elektrik Nasıl Kullanılır?

İndirimli elektriği kullanabilmeniz için ilk olarak birkaç adımda gerekli olan şartları tamamlamanız gerekmektedir. İlk olarak Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından aylık faturada ortalama 69TL olan yıllık 2000 kWh’yi tamamlamak veya bu miktarın üzerine çıkmak. Böylece indirimli elektrik kullanmanın ilk şartı olan serbest olan tüketici sınıfına erişmiş olacaksınız. İkinci adım ise; size en iyi teklifi verecek olan şirketi seçmenizdir. Şirketleri, ince eleyip sık dokuyarak seçtikten sonra, basit bir dilekçe ile seçmiş olduğunuz şirkete başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ise perakende elektrik tedarik ve dağıtım şirketi ile yapacak olduğunuz ikili anlaşma neticesinde artık indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

İndirimli elektrik kullanabilmek için mutlaka bir perakende elektrik tedarik ve dağıtım şirketine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmayan elektrik aboneleri, serbest olan tüketici limitini aşsa bile serbest olmayan tüketici sınıfında değerlendirilmeye devam eder. Bu nedenle de indirimli elektrikten faydalanmak yerine Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal birim fiyatı üzerinden fatura almaya devam eder.

Serbest olan tüketici konumuna erişip, başvuru yaptıktan sonra kullanacağınız indirimli elektrik sayesinde, elektrik perakende dağıtım şirketi ile yapacak olduğunuz anlaşmaya göre aylık faturanızdan %5 ila %15 arasında bir kar elde edebilirsiniz.

Aylık faturanız 69 TL ya da üzerinde geliyorsa daha fazla vakit kaybetmeden tedarik şirketinizi seçmek için; elektrik perakende dağıtım şirketleri ile görüşün ve gerekli teklifleri alın deriz.

Bu konuyla ilgili "İndirimli Elektrik Kullanmanın Avantajları Nelerdir" yazımıza göz atabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+