Şişecam Enerji Anonim Şirketi

08/03/2018 - Şirketler

Şişecam Enerji Anonim Şirketi

2014 yılında kurulan Şişecam Enerji Anonim Şirketi, Şişecam topluluğunun iştiraki olarak bilinmektedir. Şirketin kuruluş geçmişi 1995 yılında topluluğun şirketlerinde oluşan enerji gereksinimini topluluğun içinde karşılamak amacıyla başlatılan Elektrik Üretim Projesi’ne kadar dayanmaktadır. Bu proje günümüz Şişecam Enerji’nin kuruluşunda önemli bir yere sahiptir. İlk etapta kuruluş amacı topluluk şirketin enerji ihtiyacını karşılamak olsa da ilerleyen zamanla birlikte üç santral sahibi olmuş ve ihtiyaçtan daha fazla elektrik enerjisi üretmeye başlamıştır. Bu üç santralden ilki 1997 yılında kurulan Trakya santrali, ikincisi yılında kurulan Çayırova ve Topkapı bölge santralleridir. Bu üç santral sayesinde yılda 400 milyon kWh elektrik ile seksen bin ton buhar üretimi fabrikaların kullanılması için sunulmuştur.

Şişecam Enerji A.Ş.

Kuruluştan itibaren yoluna başarılı adımlarla devam eden Şişecam Enerji fazla olan enerji üretimini şebeke dışında bulunan serbest tüketicilere satabilir duruma gelmiştir. Buna yönelik olarak üretim lisansı da alan şirket ilk santrali olan Camiş Elektrik Üretim A. Ş ismiyle faaliyetlerini sürdürmüştür.

Enerji alanına yönelik olarak 2006 yılında 1. Kojenerasyon Hattı Şişecam kimyasallar bünyesinde faaliyet gösteren Soda San. A.Ş Soda fabrikasının ihtiyacını karşılamak için işletmeye dahil edilmiştir. 2007 yılına gelindiğinde ise Çayırova ve Topkapı santralleri devredilmiştir. Bu işlem ülke pazarındaki yüksek doğal gaz ve düşük elektrik satış fiyatlarına yönelik olarak yapılmıştır. 2009 yılında ise Soda fabrikasının enerji ihtiyaçlarının karşılanması için II. Kojenerasyon hattı devreye alınmıştır. Bu sayede santralin elektrik üretim kapasitesi 2 milyar kWh’a çıkmıştır. Buhar kapasitesi ise dört yüz milyon tona kadar ulaşmıştır.

Şişecam Enerji

Şişecam Enerji A.Ş. kurulduğu andan itibaren 10 Temmuz 2014 tarihinde yirmi yıllık elektrik tedarik lisansını almıştır. Bu lisans sayesinde elektrik ticareti yapmak amaçlanmaktadır. Doğalgaz faaliyetlerin yapmak için ise otuz yıl geçerliliği olan Toptan Satış Lisansı 3 Eylül 2014 tarihinde alınmıştır.

Şişecam enerji faaliyet konuları ise şu şekildedir: elektrik enerjisi ya da kapasitesinin ticareti başta olmak üzere alımı, satımı, ihracatı ve ithalatını yapmak, bunun için gerekli altyapı faaliyetlerini kurmak, diğer elektrik şirketlerine ortak olmaktır. Bunun yanı sıra şirketin amacına uygun şekilde pazarlama, iş geliştirme, araştırma, ve teknik faaliyetlerin geliştirilmesi de faaliyet konuları arasında yer almaktadır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+