Elektrik Faturasından Hangi Vergiler Alınır?

14/02/2018 - Genel Bilgiler

Elektrik Faturasından Hangi Vergiler  Alınır?

Hayatımızın her alanında olan ve “onsuz yapamam” dediğimiz bir kavram elektrik enerjisi. Bu yüzden elektrik enerjisi ile birlikte hayatımıza, elektrik faturası da dâhil olmuş durumda. Her ay ödememiz gereken elektrik faturasında hangi vergilerin bulunduğunu, bu yazımızda konu edineceğiz.

Elektrik Faturasında Kaç Tane Vergi Bulunmaktadır?

Elektrik harcama tutarında dört farklı vergi alınmaktadır. Bu vergiler elektrik faturasının %20,5'ine tekabül etmektedir. Bahsetmiş olduğumuz dört vergi ise şu şekilde:

  1. Enerji Fonu: Ülke çapında yapılacak olan araştırmalara finansman sağlama amacı ile alınan vergidir. Enerji sektöründe yapılacak olan bilimsel araştırma, gelişme projelerini desteklemek, kurulacak tesislere destekte bulunmak bu verginin temel dayanağıdır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nezdindeki Enerji Fonu'na aktarılmak üzere tüketim tutarı (enerji bedeli + kayıp/kaçak bedeli) üzerinden %1 oranında alınır.

  2. TRT Payı: TRT payı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunları'na ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı gereğince tüketim tutarı (enerji bedeli + kayıp/kaçak bedeli) üzerinden %2 oranında alınır.

  3. Elektrik (Belediye) Tüketim Vergisi – ETV: Müşterilerin, abone halinde oldukları, bölgede hizmet veren belediyeye ödenen vergi türüdür. Elektrik tüketim vergisi, tüketim tutarı; üzerinden hesaplanır ve tarife grubuna göre alınan vergi oranı değişir. Vergi oranının sınıflandırması ise şu şekilde:

  • Mesken ve ticarethane grubunda olan aboneler için, tüketim tutarı üzerinden %5 olarak belirlenmiştir.

  • Sanayi grubunda olan aboneler için bu oran tüketim tutarı üzerinden %1 olarak alınır.

  1. Katma Değer Vergisi – KDV: Katma değer vergisi elektrik faturasının en önemli vergisidir. Katma değer vergisine ise kısaca vatandaşların birçok ürün ve hizmet için ödemiş oldukları son tüketiciyi vergilendirmek amacına dayanan vergi diyebiliriz. Katma değer vergisi diğer vergilerin aksine; tüm bedel ve vergiler toplamı üzerinden hesaplandığı için KDV, fatura tutarını en fazla etkileyen vergi kalemidir. KDV, faturadaki tüm bedeller, vergiler, fonlar ve diğer muhtelif para ilaveleri üzerinden %18 oranında alınır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+