Elektrik Tedarikçisi Değiştirme İşlemi

14/02/2018 - Tedarikçi Değişimi

Elektrik Tedarikçisi Değiştirme İşlemi

Elektrik tedarik firmaları kullanıcıların en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Peki, “elektrik tedarik firması nedir?” sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; elektrik tedarik firmaları dağıtım firmalarının dışında bölge ve şehirlere göre farklılık gösteren firmaların taahhüt, tahsilat, faturalandırma, sözleşme gibi hizmetleri kullanıcılara sunan firmalardır. Serbest tüketici statüsünde olan her abonenin hakkı olan indirimli elektrik hizmetini de elektrik tedarik firmaları vermektedir. Aylık ortalama 69 TL ya da diğer bir deyiş ile yıllık 2000 kWh elektrik tüketimi sağlayan ister mesken ister ticarethane abonelerinin indirimli elektrikten faydalanma hakları vardır. Seçecekleri özel elektrik tedarik firmaları ile yapacakları sözleşmeler çerçevesinde EPDK’nın belirlediği ulusal tarifeden daha uygun elektrik almaları mümkündür. Ancak elektrik tedarikçilerinin güvenilirliği, tedarik değişim işlemleri hakkında ve tedarikçi firmanın iflas etmesi gibi konularda onlarca soru aboneler tarafından sıkça sorulmaktadır.

Elektrik Tedarikçisi Değiştirme Güvenli Midir?

Öncelikle elektrik tedarikçi değişimi tamamen güvenilir bir işlemdir. Herhangi bir abonelik iptali, değişim sürecinde elektrik kesintisi, altyapı ve saat değişikliği gibi bir işlem söz konusu değildir. Tedarikçi değişim işlemleri ortalama 20 gün sürmek ile birlikte farklılıklar da gösterebilmektedir. Tüm işlemler sonucunda tedarikçi değişimi ile kullanıcı elektrik kalitesinde herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Süreç öncesinde aldığı elektrik hizmetini aynı şekilde almaya devam edecektir.

Elektrik Tedarikçisi İflas Ederse Ne olur?

Elektrik Tedarikçisi Değiştirme İşlemi

Sıkça sorulan sorulardan biri de elektrik tedarikçisi iflas etmesi durumunda ne olur? Bu sorunun cevabı kullanıcıları yani aboneleri doğrudan ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Serbest tüketici statüsünde yer alan abonelerin imzalamış olduğu sözleşme sahibi tedarikçi firma iflas ederse EPİAŞ tarafından söz konusu tedarikçi firmanın iflasının gerçekleştiği ayın 20 ‘sine kadar başka bir tedarikçiye geçişiniz için imkân sağlar. Bu süreç içerisinde herhangi başka bir tedarikçi firma ile anlaşarak takip eden ay itibariyle yeni tedarikçi ile hizmete devam edilebilir. Ancak abone ayın 20 ‘sine kadar herhangi bir tedarikçi ile anlaşmaması durumunda 15 iş günü içerisinde bölgesinde yer alan görevli elektrik satış şirketi ile perakende satış sözleşmesi imzalaması gereklidir. Kullanıcı bu süre içerisinde de sözleşme imzalamaması durumunda elektrik kullanım hakkının usulsüz duruma gireceği ve elektriğinin kesileceği ihbarı alacağı belirtilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşan abonelerin mutlaka iflasın gerçekleştiği ayın 20 ‘sine kadar yeni bir tedarikçi firma ile anlaşması gereklidir. Ya da bölgesinde görevli elektrik satış şirketine giderek yeni sözleşme imzalayarak elektrik hizmetini görevli tedarik şirketi ile devam ettirmelidir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+