Elektrik Tedarik Şirketleri

14/02/2018 - Tedarikçi Değişimi

Elektrik Tedarik Şirketleri

Ülkemizde değişen yasalar gereği 2016 yılıyla birlikte kaldırılan serbest tüketici sınırı Türkiye de elektrik piyasasının özelleşmesini sonlandıracak gibi gözüküyor. Bu sürece 2005 ve günümüz olarak baktığımızda dağıtım şirketinin farklı bölgelere bölünmesi ve özelleştirmeleri geliyor. 2013 yılından beri elektrik dağıtım ve satış faaliyetlerinin ayrılması ile elektrik satış şirketleri kurulmuştur. Görevli tedarik şirketi ve indirimli elektrik satışı yapan şirketler olarak ikiye ayrılan tedarik şirketleri EPDK (Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu) sunduğu fiyatlar üzerinden tüketiciye indirim sağlayabiliyor. Sorumuzun cevabına bakacak olursak elektrik tedarik şirketleri dağıtım şirketlerinden farklı olarak elektriğin satışı konusunda çalışan görevli ya da özel şirketlerdir.

Görevli tedarik şirketleri yani Elektrik Perakende Satış A.Ş. (EPSAŞ) olarak adlandırılan kurum EPDK tarafından belirlenen ulusal tarife üzerinden kullanıcılara elektrik satışı yapmaktadır. İndirimli elektrik satış şirketleri diğer bir deyiş ile özel elektrik tedarik şirketleri ise elektrik piyasası özelleştirme sürecinde, görevli elektrik tedarikçileri dışında EPDK’nın belirlediği ulusal tarifeye göre daha ucuz elektrik hizmetini kullanıcılar ile yaptığı sözleşmeler vasıtasıyla yapmaktadır. Elektrik tedarik şirketleri ayrıca faturalandırma işlemlerini de kendileri yapmaktadır.

Elektrik dağıtım ve tedarik şirketleri sıkça karıştırılan kavramlar arasında yer almaktadır.

Dağıtım Şirketleri ve Tedarik Şirketlerinin Görevleri

  • Altyapı, dağıtım hattı kurulum, bakım ve onarım gibi çalışmalar ile dağıtım şirketleri ilgilenirken; abonelik iptali, başvuru ve sözleşme işlemleri gibi konularla tedarik şirketleri ilgilenir.

  • İlk kez elektrik altyapı tesisatı ya da aboneliği yapılacak yerlere kurulum yapan kurum dağıtım şirketidir. Faturaların kullanıcıya ulaşmasına kadar olan süreci kontrol eden ise tedarik şirketleridir.

  • Sayaç okuma, sayaç değişim ve onarım işlemlerinin dağıtım şirketi kontrol ederken, fatura tahakkuk ve tahsilat gibi işlemler ile tedarik şirketleri ilgilenmektedir.

Ülke genelinde toplamda 21 farklı dağıtım şirketi yer alırken tedarik şirketleri bölge ve şehirlere göre farklılıklar göstermektedir.

Elektrik Tedarik Şirketleri

Tedarik Firmasını Değiştirme İşlemi

Ortalama elektrik faturanız 69 TL’yi geçiyor ise serbest tüketici statüsünde yer alıyor ve elektrik tedarik firmanızı değiştirerek isterseniz indirimli elektrik kullanabilirsiniz. Yapılacak başvuru sonucunda ortalama 20 gün içerisinde yeni tedarikçi firmanız ile elektriğinizi kesinti olmadan kullanmaya başlayabilir ve indirimli elektrik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Tüm bu süreç dâhilinde herhangi bir elektrik kesintisi ve altyapı, saat değişikliği gibi işlemde söz konusu değildir. İmzalanacak yeni kullanıcı sözleşmesi ile tedarikçi firma değişimi yapmak mümkündür. En çok tercih edilen tedarik firmalarına buradan göz atabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+