Elektrikli Kombi Kullanmak Tasarruflu mudur?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Elektrikli Kombi Kullanmak Tasarruflu mudur?

Doğalgaza alternatif altyapı bulunmayan bölgeler için ısınma çözümlerinden biri olan elektrikli kombiler pratik çözümler arasındadır. Temel anlamda doğalgaz kombileri gibi çalışan bu aletler radyatörlü ya da yerden ısıtmalı sistemler ile kullanılabilmektedir. Ayrıca sıcak su kullanımında da kullanılabilen elektrikli kombiler içerisinde yer alan tüp şeklinde rezistanslar ile suyu hızlı bir şekilde ısıtabilmektedir. Elektrikli kombiler her ne kadar yüksek verimlilik standartlarında çalışsalar da doğalgaz kombilerine göre daha pahalıdırlar. Elektrikli kombi kullanımında dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır.

Elektrikli Kombiyi Tasarruflu Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Elektrikli Kombi Kullanmak Tasarruflu mudur?

Elektrikli kombi kullanımında tasarruf için önemli olan bu noktalara maddeler halinde bakacak olursak:

  • Elektrikli kombilerde yapılan en büyük hataların başında doğru kapasitedeki kombi seçimi yapılmaması gelmektedir. Ev ya da iş yeriniz için doğru kapasitedeki kombiyi seçmek tasarrufun birinci kuralıdır. Ayrıca evdeki radyatör sayısı ve uzunlukları da kombi gücünü etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse ortalama 10 metrekarelik bir alan için en az 1kW gücünde elektrikli kombiye sahip olmanız gereklidir.

  • Bir diğer hesaplama yoluna göre bakacak olursak radyatör uzunluğunun her 1 metresi için elektrikli kombinizin gücü yaklaşık 1,5 kW olmalıdır. Bu değerler ile uygun elektrikli kombi seçiminde tasarruf elde etmek mümkündür.

  • Her ısıtma yönteminde olduğu gibi elektrikli kombi ile ısıtmada da yalıtım en önemli parametrelerden birisidir. Isıtılacak alanda var olan yalıtım sorunu tasarruf etmekte önünüze geçecek ve kabarık faturalara neden olacaktır.

  • Oda sıcaklıklarının ideal seviyelerde olması da tasarrufta önemli parametrelerdendir. Oturma odaları için ortalama 21 – 22 derece yatak odası ve diğer odalar için ortalama 18 derece sıcaklık idealdir ve elektrikli kombi kullanımında tasarruf sağlamaya yardımcı olacaktır.

  • Elektrikli kombi kullanan kullanıcıların tasarrufları için önemli bir diğer parametrede termostattır. Kombi ile uyumlu oda termostatları ideal sıcaklığa ulaşıldığında kombinin bekleme moduna geçmesini ve enerji tüketiminin minimum seviyelere inmesini sağlamaktadır. Modülasyon özelliğine sahip oda termostatları ile evde olmadığınız zaman ya da istenildi anlarda ev içerisindeki sıcaklığı ayarlayarak boş mekanların ısıtılmasını engelleyerek de büyük tasarruflar elde edilebilir.

  • Elektrikli kombi kullanımında harcanan elektrikte tasarruf için indirimli elektrik kullanımı da önemli bir parametredir. Elektrik tedarikçinizi değiştirerek elektrik faturanızda indirimli tarifeye geçiş yaparak elektrikli kombi kullanımınızda harcadığınız enerjide büyük ölçülerde tasarruflar sağlayabilirsiniz. Elektrikli kombi kullanan abonelerin büyük çoğunluğu indirimli elektrik tarifelerinden yararlanarak tasarruf sağlamaktadır.

    Eğer iş yerinizde doğalgazdan tasarruf etmek istiyorsanız "İş Yerinde Doğalgaz Tasarrufu" yazımıza göz atabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+