Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Günümüzde kullandığımız elektrikli alet sayısı gittikçe artmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran bu elektrikli aletler doğru seçilmediği ve doğru kullanılmadığı takdirde gereğinden fazla elektrik harcamaktadır. Bu nedenle ev içerisindeki elektrikli aletlerin kullanımına dikkat edilmeli ve bakımları zamanında yapılmalıdır.

Elektrik Tarifesini Değiştirmek

Elektrik tasarrufu konusunda yapılması gereken ilk işlem elektrik tarifenizin doğru seçilmesidir. Kullanımınıza uygun olan elektrik tarifesini öğrenmek ve elektrik faturasından tasarruf yapmak için tarife tarifesi değişikliğine gidebilir ve elektrik tedarik şirketlerinden uygun fiyatlı kampanyaları öğrenebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için "Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir" isimli yazımızı inceleyebilir ve konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin 5 İpucu

Aydınlatma Lambalarının Bakımı

Ev içindeki aydınlatma lambalarının düzenli olarak bakımı yapılmalı ve temizliği kontrol edilmelidir. Uzun süredir kullanılan lambaların etrafında oluşacak kirler evin aydınlatmasını ve ışık verimliliğini düşürmektedir. Düzenli aralıklarla lambaların bakımı yapılmalıdır. Böylece ışığı tam verimlilikle kullanabilirsiniz.

Ev İçinde Işık Verimliliği

Günümüzde evlerde yapılan tasarımlar da ön plana çıkmaktadır. Görsel olarak güzel bir ortam oluşturmak adına dekoratif lambalar ve avizeler kullanılmaktadır. Ancak bu avizeler ve lambalar ışığın doğru yerlere iletilmesini zorlaştırmaktadır. Bu gibi eşyaları alırken ışığı ulaştırdığı yerler iyi incelenmeli gereksiz bölgelere ışık iletimini yapmayan tasarımların seçilmesi ışık verimliliğini sağlamak adına önemlidir. Açık renkli veya şeffaf gölgelikli abajurların tercih edilmesi bu konuda önemli bir tercih olacaktır.

Tasarruflu Lamba Kullanımı

Evinizde halen akkor lamba kullanıyorsanız bir an önce değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yerine kompakt floresan lambalar veya led lambalar tercih edilmelidir. Bu lambalar enerji tüketimini %80 oranında azaltmakta ve faturanızda tasarruf etmenizde büyük rol oynamaktadır.

Şayet bir odada birden fazla lamba kullanıyorsanız bunun yerine yüksek güçlü tek bir lamba kullanmanız elektrik tasarrufu açısından önemli bir seçenek olacaktır. Tasarruflu bir lamba kullanımı eve iki lamba yerine bir lamba kullanımı tasarruf açısından önemli bir tercihtir.

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Ev Aletlerinde Enerji Tasarrufu

Ev aletleri de elektrik tüketiminde büyük rol oynamaktadır. Özellikle 24 saat boyunca çalışması gereken buzdolabı burada önemli bir yer kaplar. Buzdolabınızı ısı yayıcı ev aletlerinin yanında bulundurmamak enerji tasarrufu yapmanızın ilk aşamasıdır. Bunun dışında dolap kapağının sık açılıp kapanması da dolap ısısının yükselmesine ve enerji tüketiminin artmasına neden olmaktadır.

Çamaşır makinenizin kapasitesini tam doldurmadan çalıştırmak da enerji tasarrufunu etkiler. Tam verim alabilmek adına kapasitesini doldurmadan makinenizi çalıştırmayın. Kapasitenin üstüne çıkarak makinenizin ömrünün azalmasına da sebep olmayın.

Elektrik süpürgesini kullanırken torbalarını düzenli aralıklarla kontrol edin ve boşa yüksek enerji harcamasının önüne geçin.

Akıllı Sayaç Kullanımı

Günümüzde akıllı sayaç kullanımı ile elektrik faturasından tasarruf etmek mümkündür. Akıllı sayaçlar sahip oldukları puan tarifesiyle enerji tüketiminde indirim sağlamaktadır. Bunun için üç zamanlı tarifeye geçmeniz gerekmektedir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için Çok Zamanlı Tarife adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+