Tedarikçi Değişince Herhangi Bir Elektrik Kesintisi Yaşanır mı?

14/02/2018 - Tedarikçi Değişimi

Tedarikçi Değişince Herhangi Bir Elektrik Kesintisi Yaşanır mı?


Öncelikle tedarikçi değişim işleminden faydalanabilmek için “serbest tüketici” statüsünde olunması gereklidir. EPDK yani Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen ve 3 ayda bir güncellenen Ulusal Tarife fiyatlarındaki limitleri aşan her elektrik abonesi Serbest Tüketici olma hakkına sahiptir. Serbest Tüketici statüsüne sahip aboneler tedarikçi değişim hakkına da sahiplerdir.

Elektrik aboneliklerinde tedarikçi değişimi demek ise aktif olarak bağlı olduğunuz tedarik firması ile ilişiğinizi kesmek anlamına gelmektedir. Genel anlamı ile abonelerin en çok sorduğu sorular arasında yer alan tedarikçi değişince herhangi bir kesinti yaşar mıyım? sorunun cevabını direkt vermek gerekirse, hayır yaşamazsınız. Tedarik firması değiştirmekte hiçbir altyapısal değişiklik, kesinti ya da sayaç değişimi yapılmaz.

Tedarikçi değişikliği işlemlerinde gerçekleştirilen prosedürlere ayrıntılı şekilde maddeler halinde bakacak olursak:

  • Serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen ya da kullanan bir abonenin tedarikçi değişikliğinde elektrik kesintisi yaşamaz.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi sayaç ya da altyapısal hiçbir değişiklikte yapılmaz.
  • Tedarikçi değişimlerinde kullandığınız elektriğin dağıtım şirketi de değişmez.
  • Yapılması gereken tek işlem seçtiğiniz tedarikçi firma ile sözleşmenizi hazırlamaktır.

Tedarikçi Değişince Herhangi Bir Elektrik Kesintisi Yaşanır mı?


Genel anlamı ile tedarikçi değişiminde elektriğin kesilip kesilmeyeceği ve ne gibi değişikliklerin olacağını maddeler halinde belirttik. Tedarikçi değişimleri nasıl yapılır, nasıl bir süreç izlenir sorusuna bakacak olursak;

Öncelikle tedarikçi değiştirmeye karar veren serbest tüketici belirlemiş olduğu yeni tedarikçi ile yapacağı elektrik alım sözleşmesi imzalamalıdır. Sonraki işlem ise yeni tedarikçinizin sizinle yapmış olduğu sözleşmeyi Elektrik Piyasaları İşletme Anonim Şirketine (EPİAŞ) bildirir. Ve ilk ayın birinci gününden itibaren yeni indirimli elektriği kullanmaya başlarsınız.

Serbest tüketici statüsünde anlaşılan yeni tedarikçiden alınacak olan elektrik ile indirimli elektrik kullanmak bu işlem boyunca gerçekleştirilecek olan tek değişikliktir. Eski sistemde olduğu gibi yeni tedarikçi aboneliği kapsamı boyuncasayacınızın okunması için dağıtım firmanın görevli çalışanları zorunludur. Okuma işlemini ve tüketim bilgilerinizi tedarikçi firmaya bildirir ve tedarikçi firmada faturanızı adresinize göndermektedir.
Tedarikçi değişimi sonucunda tüketiciye sunulan ve EPDK tarafından belirlenen tarifenin altında tarife fiyatlarında elektrik kullanmak mümkündür. Bu tarife fiyatları anlaşılan tedarikçiye ve sözleşmelere göre farklılıklar göstermektedir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+