Az Enerji Harcayan Elektrikli Ev Aletleri Hangileridir?

13/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Az Enerji Harcayan Elektrikli Ev Aletleri Hangileridir?

Elektrik, hayatımızda artık vazgeçilmez bir hal almış durumdadır. Elektriğin icadından bugüne sayısız teknolojik araç ortaya çıkmış, bazıları yok olmuş, bazıları ise geliştirilerek kullanılmaya devam etmiştir. Evlerde kullanılan birçok ev aleti elektrikle çalışmakta ve insanlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Buzdolabından çamaşır ve bulaşık makinesine, elektrikli süpürgeden ütüye, saç kurutma makinesinden fırına, klimaya, su ısıtıcısına kadar daha sayabileceğimiz birçok imkan bizlere sunulmuştur. Ancak bunları alırken ve kullanırken belli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ucuz diye alınan bir elektrikli ev aleti sizlere daha fazla masraf yaptırıyor olabilir.

Buzdolabı

Buzdolabı kullanım gereği 24 saat açık olmak zorundadır. Bu nedenle fazla elektrik harcaması yapabilir. Ancak buzdolabı konusunda markalar enerji tasarrufu sağlayan birçok ürün çıkartmıştır. Bu sayede buzdolaplarının harcadığı elektrik neredeyse %50’ye kadar düşürülebilmektedir. Buzdolabı alırken özellikle “A” ve “A+” sınıfı olanları seçmeniz önerilir. Bu sayede elektrik harcamasından tasarruf yapabilir ve paranızın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.Daha ayrıntılı bilgi almak için "Buzdolabı Kullanırken Tasarruf Etmenin Yolları" yazımıza gözatabilirsiniz.

Klima

Klima ortaya çıktığı ilk yıllara nazaran daha az elektrik harcaması yapmaktadır. Geliştirilen inverter teknolojisi sayesinde harcadığı enerji miktarı azalmış olsa da, ilk kullanım esnasında ciddi bir harcama yapabilmektedir. Bu nedenle sık açıp kapatılmaması bu cihaz için elektrik harcamasını minimum düzeyde tutmak için iyi bir seçenek olabilir. Bu konuyla ilgili "Klima Elektrik Tüketiminden Tasarruf Etmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?" yazımıza göz atabilirsiniz.

Ütü

Küçük görüntüsünün ardında yatan ciddi bir konu var. Ütü neredeyse en fazla elektrik harcayan ev aleti durumundadır. Neyse ki haftada 1-2 saat çalıştırmak bizler için yeterli olmaktadır. Ancak bu kullanım bile buzdolabıyla bir ay içerisinde harcadığı elektrik miktarını eşit seviyede tutuyor. Bu yüzden ütü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yüksek güçte bir ütü olması değildir. Düşük güçte yüksek buhar kapasitesi sağlayan ütülerin tercih edilmesi gereklidir. Bu da elektrik faturanızı önemli ölçüde etkileyecek bir diğer tasarruf formülüdür.

Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinesi, hayatımıza öncelikle su tasarrufu yapmak için girmişti. Su boşa akmasın diye tasarruflu bulaşık makineleri üretildi. Bu sefer insanların akıllarını karıştıran diğer konu bulaşık makinelerinin ne kadar elektrik tükettiği oldu. Günümüzde kullanımı ciddi oranda artan bulaşık makineleri, elektrik harcamasında yine ciddi bir pay sahibidir. Bulaşık makinesi alırken de A sınıfı bir makinenin tercih edilmesi G sınıfı bir makinenin tercih edilmesine göre %48 tasarruf sağlıyor. Ayrıca bulaşık makinelerinde 55 derecelik sıcaklığın yıkamada yeterli olduğunu söylemek gereklidir ve makinenin tamamı dolmadan çalıştırılması da enerji tüketimini arttıran etmenler arasındadır. Daha ayrıntılı bilgi almak için "Bulaşık Makinesi Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?" yazımıza gözatabilirsiniz.

Az Enerji Harcayan Elektrikli Ev Aletleri Hangileridir?

Aydınlatma

Her ne kadar tasarruflu ampuller yaygınlaşmış olsa da 24 saatlik zaman dilimi içerisinde aydınlatma gereçleri sıklıkla kullanılıyor. Bu nedenle enerji tüketiminin ilk sıralarında yer alan aydınlatma, tasarruflu ampullerin kullanılmasıyla birlikte %80’e varan bir enerji tasarrufu yapmanızı sağlıyor.

Fırın

Fırın günün her saati kullanılmasa da yüksek ısı sağladığı için elektriği de fazla harcamaktadır. Fırın kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken konu yemek pişirilirken fırın kapağının sıkça açılmamasıdır. Kapağın açıp kapatılması ısı kaybını %20’ye kadar etkilemekte ve ısıyı geri sağlamak için fırın daha fazla elektrik harcamaktadır.

Elektrikli Süpürge

Bir diğer yanlış bilinen konu da süpürgenin güçlü olanının makbul olacağıdır. Güçlü olduğu gösterilen her süpürge “iyi emiş gücüne” sahip olmayabilir. Bu nedenle elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi gereken konu emiş gücünün iyi olmasıdır. Yoksa fazla elektrik harcayarak düşük performans alınabilir.

Televizyon, Saç Kurutma Makinesi, Bilgisayar

Televizyon günlük yaşantımızın vazgeçilmezi konumundadır. Bu nedenle günde yaklaşık 8-10 saat çalışan bir araçtır. Ancak kullanılmadığı zaman kumandadan kapatılması, onun enerji tüketmediğini göstermemekte. Bu durumda televizyon kendini beklemeye almakta ve az da olsa enerji harcamaya devam etmektedir. Buna engel olmak için televizyonun düğmesinden kapatmanız veya fişini çekmeniz enerji tasarrufu yapmanız için önemli bir tavsiyedir.

Ortalama olarak bir saç kurutma makinesinin 10 dakika çalışması, 60 vatlık bir lambanın 3 saat boyunca çalışmasıyla eş değerdir. Öncelikle saçların havluyla kurutulması harcanacak enerjinin azaltılması konusunda iyi bir strateji olabilir.

Bilgisayar da gün içinde sıkça kullanılan bir araçtır. Bu nedenle elektrik harcamasında kullanıma göre yüksek seviyelere çıkabilir. Özellikle kullanılmadığı zamanlarda uyku moduna alınması yeterli olmayacaktır. Direkt kapatılması veya fişinin çekilmesi gerekmektedir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+