Bosphorus Gaz Corporation Anonim Şirketi

27/05/2018 - Şirketler

Bosphorus Gaz Corporation Anonim Şirketi

7 Nisan 2003 tarihinde İstanbul’da kurulanBosphorus Gaz Corporation Anonim ŞirketiTürkiye doğalgaz piyasasında güvenilir ve güçlü bir kuruluş olma amacıyla kurulmuştur. Daha sonra BOTAŞ’ın alıcı taraf olarak rol aldığı ve Doğalgaz Alım Satım Sözleşmelerinin üçüncü taraflara devredilmesi ile alakalı ihaleye katılmıştır. Bu ihale neticesinde 2009 yılında yılık 750 milyon metreküp doğalgazın toptan satışına ve ithalatına başlamıştır.

Bosphorus Gaz Corporation Anonim Şirketi ülke içerisinde doğal gaz ihraç eden ilk şirketlerden biridir. Bunun altındaki en önemli etken ise kontrat devir ihalesidir ve bu ihale ülkenin enerji piyasasının liberalleşmesinde önemli bir adım olarak kabul edilmektedir. Yapılan çalışamalara göre bu şirket BOTAŞ’tan sonra en yüksek ithalat yapan şirket olacaktır.

Bosphorus Gaz Corporation A. Ş

Bosphorus Gaz Corporation A. Şserbest tüketicilere doğal gaz satışı yapmaktadır. Serbest tüketici kategorisine girebilmek için aylık ödenen fatura tutarının Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenen tutarda ya da onun üzerinde olması gerekmektedir. Gaz ticaretine yönelik lisansını şirket 18 Ekim 2007 tarihinde almıştır. Bunun neticesinde 3 Ocak 2009 tarihi itibariyle fiili olarak toptan satış ve ithalat faaliyetlerine başlayan şirket piyasada bu konuda faaliyet gösteren ilk şirketlerden biri olma özelliğine sahiptir.

Bosphorus Gaz Corporation tarafından yapılan gaz ticareti önemli değerlere sahiptir. Edinilen bilgilere göre 2013 yılında ve sonrasında şirket tarafından yapılan doğal gaz toptan satış ve ithalat hacmi iki milyar beş yüz milyon metreküp olarak açıklanmıştır.

Kurulduğu günden itibaren şirket sürekli olarak çeşitli ithalat anlaşmaları yapmıştır. 2013 yılında hedeflenen ithalat rakamlarının üzerine çıkılmasıyla şirket özel sektör içerisinde lider konumuna gelmeyi başarmıştır. Doğal gaz piyasasında lider ve güçlü konumda olanBosphorus GazCorporation Anonim Şirketi deneyimli ve işinde uzman personel kadrosuna sahiptir. Buna ek olarak serbest tüketicilere yönelik sunulan hizmette de gittikçe daha da büyümeyi hedeflemektedir. Bu işlem için kazan- kazan ilkesi geçerli olmaktadır.

Bosphorus Gaz Corporation

Bosphorus Gaz CorporationAnonim Şirketi doğal gaz piyasasında hem toptan satıcı ve ithalat kimliğine sahip hem de yatırımcı ve dağıtımcı olarak faaliyet göstermektedir. Faaliyetlerini sürdürebilmek adına şirket yabancı ortak olan Gazprom/Gazexport ile anlaşma yaparak ülke piyasasında uzun vadeli bakış açısı geliştirmiştir. Bu ortak neticesinde hem şirketin Pazar payı artmış hem de tüm enerji sektörlerinde sağlam yapı ile söz sahibi olmak için önemli bir adım atılmıştır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+