Bulaşık Makinesi Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

15/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Bulaşık Makinesi Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

Bulaşık makinesi kullanımı, mutfak beyaz eşyalarından ev hanımlarına en büyük rahatlığı sağlayan eşya denilebilir. Zaman tasarrufu sağlaması sebebi ise en güzel özelliği diyebiliriz. Fakat elde yıkama ile bulaşık makinesi kullanma arasında uzun zamandır bir çekişme yaşanıyor. Bazı kesimler elde yıkamanın daha tasarruflu olduğunu söylerken bazı kesimler de bulaşık makinesi için aynı kanıyı belirtmekte. Peki, bulaşık makinesi enerji tasarrufu sağlar mı, bir göz atalım.

Zaman Tasarrufu

Bahsettiğimiz üzere bulaşık makinesi, kullanıcıya zaman tasarrufu sağlamakta. Elde yıkama ile yaklaşık 30 dakikanızı kaybederken, bulaşık makinesi ile bu zamanı 15 dakikaya indirmeniz mümkün. Kullanıcı 15 dakikada rahatlıkla bulaşıkların üzerini sıyırıp makineye yerleştirebilir, bu sayede zaman tasarrufu elde etmiş olacaktır.

Daha Az su ve Daha Çok Hijyen

Bulaşık Makinesi Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

Elde yıkama ile fazla su tüketildiği bilinen bir olgudur. Bunun yanı sıra bulaşık makinesinin sıcaklık derecesi ile eş değer bir elde yıkama sağlanamadığıda aşikâr. Bulaşık makinesi daha az su, deterjan ve yüksek sıcaklık derecesi ile hijyenik bir yıkama sağlamaktadır.

Bulaşık makinesini tam kapasite çalıştırmak da burada önemli bir unsur. Makinenizi tam kapasite çalıştırmak size enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Enerji Tasarrufu

Elde yıkayacak olduğunuzda kullanacak olduğunuz deterjanı, süngeri ve yıkadıktan sonra kurulama işlemi için bezi bir düşünün, bu aşamaların hepsini gerçekleştirmek için aydınlatma kullanmanız gerekecektir yani elektrik tüketimi sağlayacaksınız. Ekstra olarak bir lekeyi çıkarmak için sarf ettiğiniz enerjinizi ve deterjanı saymıyoruz bile. Fakat bulaşık makinesine baktığımızda bu tüketimleri minimize ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bulaşık makinesi kullanımınızı ekonomik mod da çalıştırdığınızda ekstra olarak enerji tasarrufu da elde edebilirsiniz. Tasarruf etme yolları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+