Buzdolabı Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?

13/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Buzdolabı Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?

Buzdolabı, günün 24 saati açık olan bir elektrikli ev aletidir. Her an açık durumda olduğu için diğer ev aletlerinden daha fazla elektrik harcar. Bunu en aza indirmek için birçok yol mevcuttur. Buzdolabını doğru yere yerleştirmekten, kapağının açık kalmasına kadar birçok etken buzdolabınızın daha az elektrik tüketmesini sağlayacaktır. Bu sayede elektrik faturanızı azaltarak paranızı boş yere harcamamış ve ülke ekonomisinde katkıda bulunmuş olursunuz.

Buzdolabı kullanırken tasarruf etmek için aşağıda yazılanlara göz atabilirsiniz.

Buzdolabınızı Doğru Yere Konumlandırın

Buzdolabının konumlandırması bile enerji tasarrufunu etkileyen faktörler arasındadır. İçindeki soğukluğu korumak için enerji sarf eden buzdolapları; fırın, radyatör, ocak gibi ısı kaynaklarından uzak bir yere yerleştirilmelidir. Ayrıca güneş ışığına maruz kalacak bölgelerden uzak tutulmalıdır. Böylece soğutma için ekstra enerji harcamamış olur.

Buzdolabının Duvarla Olan Mesafesi

Buzdolabı, duvardan en az 10 cm uzağa yerleştirilmelidir. Buzdolabı ne kadar hava sirkülasyonu yapabilirse o kadar az enerji harcar.

Buzdolabının Genişliği

Dolapların genişliği harcadığı enerjiyle doğru orantılıdır. Bu nedenle ihtiyacınızdan büyük hacme sahip dolap almanız tasarruf yapmanızın önüne geçer. Besinleriniz için yeterli olacağını düşündüğünüz ideal boyutlarda buzdolabı kullanarak harcanan enerji miktarını azaltabilirsiniz.

Buzdolabına Sıcak Yemeklerin Koyulması

Ev hanımları bunu mutlaka biliyordur. Sıcak yemeklerin dolaba koyulması zaten yemeklerin korunmasını da etkilemektedir. Ancak burada vurgulamak istediğimiz konu; sıcak yemeklerin dolaba girmesi, dolap içinin sıcaklığını arttırır ve böylece dolabı soğutmak için daha fazla enerji gereklidir. Bu nedenle yemeklerinizin soğumasını bekleyip sonra dolaba koymak en doğru ve tasarruflu seçenek olacaktır.

Dolap Kapağının Açık Kalması

Herkesin iyi bildiği ancak uygulamada sıkıntı yaşadığı şeylerden birisi de dolap kapağının gereğinden fazla açık bırakılmasıdır. Kapağın açık kalması iç ısının değişiminde büyük etkendir. Doğal olarak buzdolabı daha fazla enerji harcayarak ısı düşürür ve elektrik tüketimini arttırır. Bu nedenle dolap kapağını açmadan önce ne almanız gerektiğini hatırlayarak ve sık tükettiğiniz besinleri kolay ulaşılabilir yerlere koyarak dolabın açık kalma süresini mümkün olduğunca az tutmaya özen gösterebilirsiniz.

Buzdolabı Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?

Buzdolabının Sınıfı

Buzdolabı teknolojisi son yıllarda inanılmaz bir gelişme gösterdi. Markaların çoğalması ve ürün niteliklerinin geliştirilmesiyle tüketicinin zihninde en doğru buzdolabının hangisi olduğu karıştı. Buzdolabı alırken özellikle dikkat edilmesi gereken konu hangi sınıfa ait olduğudur. Fiyatı ucuz diye örneğin C sınıfı bir buzdolabı tercih etmeniz uzun vadede daha fazla para harcamanıza sebep olmaktadır. Teknoloji geliştikçe enerji tasarrufuna yönelik ürünler de çoğaldı. Bu nedenle A veya A+ sınıfına ait olan buzdolabını biraz fazla ücret ödeyerek almanız, buzdolabının elektrik harcamasını %50 ye kadar düşürmekte ve enerji tasarrufunu büyük ölçüde sağlamaktadır.

Besinlerin Doğru Yerleştirilmesi

Besinlerin yerleştirilmesi de buzdolabının ısısını korumayı etkiler. Besinleri üst üste hava almayı zorlaştıracak şekilde yerleştirmek hem besinlerin dolapta barınma süresini azaltır hem de buzdolabının harcadığı enerjiyi arttırır. Gereğinden fazla gıdaların dolapta bulundurulmaması tasarruf açısından bir diğer önemli konudur.

Buz Çözme İşlemi

Buzdolabınızda no-frost özelliği yoksa yani buzlanmama teknolojisine sahip değilse buz kalınlığı 5 cm’i geçtiği zaman temizlemeniz gerekmektedir. 5 cm’den fazla kalınlıkta olan buzlar ısı yalıtımına neden olarak dolabın içini ısıtmayacak ve fazla enerji tüketimine sebep olacaktır. Bu nedenle belirli aralıklarla buz çözdürme işlemi yapmanız ayrı bir tasarruf formülüdür.

Anlattığımız bu tasarruf yöntemlerinden birkaç tanesini uygulamanız durumunda enerji tasarrufu ve dolayısıyla maddi olarak da tasarruf yapmış olacaksınız. Bunların hepsini uygulayamasanız bile bazı kritik noktalara dikkat etmeniz sizler için avantajlı olacaktır.

Diğer elektrikli eşyalarınızan da tasarruf sağlamak istiyorsanız Elektrik Kullanımınız İçin Pratik Tasarruf Önerileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+