Elektriği Tüketirken Nasıl Tasarruf Ederiz?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Elektriği Tüketirken Nasıl Tasarruf Ederiz?

Elektrik her anımızda kullandığımız büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Artık elektrik kullanmadan yapabileceğimiz çok fazla bir şey kalmadı diyebiliriz. Televizyonlar, telefonlar, aydınlatma araçları, elektrikli ev aletleri vb. sadece evin içinde zaruri bulunması gereken onlarca araç gereç bulunmaktadır. Bunun endüstri boyutuna bakınca iş daha da büyüyor. Ancak biz tüketici boyutundan elektriği inceleyeceğiz. Tüketicilerin onlarca elektrikli araç gereçler kullanırken nasıl tasarruf edebileceği hakkında tavsiyeler vereceğiz.

Günlük hayatımızda kullanmaktan vazgeçemeyeceğimiz birçok teknolojik alet bulunmakta. Vazgeçemiyorsak bu aletleri tasarruflu kullanmanın yollarını bulmak durumundayız. Bu konuda neler yapılır elektriği nasıl tasarruflu hale getiririz diye düşünüyorsanız yazımızın devamında bunları öğrenebilirsiniz.

Televizyon Kullanırken Tasarruf Etme Yolları Nelerdir?

Televizyon, halen daha en yaygın kullanılan kitle iletişim aracıdır. Neredeyse ülkemizdeki bütün evlerde en az bir adet televizyon bulunmaktadır. Bu kadar kullanılan bir teknolojik aletten vazgeçmek tabii ki mümkün değildir. Ancak kullandığımız süre zarfında televizyonun az enerji harcamasını nasıl sağlayabiliriz? Mümkün olduğunca gereksiz yere televizyonu açık bırakmamak gereklidir. Ayrıca televizyonu sadece kumandadan kapatmak onu beklemeye almak anlamına gelir ve elektrik tüketimini sonlandırmaz. Elektrik tüketimi yapmamasını istiyorsanız televizyonun düğmesinden kapatmalı veya fişini çekmelisiniz. Böylece kullanmadığınız zamanlarda boşa elektrik tüketimi yapmasının önüne geçmiş olursunuz.

Buzdolabı Kullanırken Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?

Buzdolabı da evlerin olmazsa olmazları arasındadır. Bunun üstüne bir de 24 saat boyunca çalışır durumda olması gereken buzdolapları en fazla elektrik tüketimi yapan ev aletlerinden biridir. Buzdolabı kullanırken birkaç taktik uygulayarak daha az enerji tüketerek daha iyi performansı alabilirsiniz. Öncelikle buzdolabınızı radyatör, fırın gibi ısı yayacak aletlerin yakınında bulundurmayın. Bu buzdolabınızın içini soğutmak için daha fazla enerji harcamasına neden olmaktadır. Ayrıca dolabınızı duvardan 10-15 cm aralık bırakacak şekilde yerleştirin. Kapağını uzun süre açık bırakmayın. Bu içerisinin ısısını yükseltir ve dolabın, tekrar soğutabilmek için fazla enerji harcamasına neden olur. Buzdolabı kullanırken tasarruf etmenin yollarını daha detaylı okuyabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Kullanırken Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?

Çamaşır makinesi kullanımından da enerji tasarrufu yapabilirsiniz.Öncelikle çamaşır makinesi tam dolmadan makinenizi çalıştırmayın, buna karşılık kapasitesinden fazla da eşya koymayın. Bu makinenizin zorlanmasına ve fazla enerji harcamasına sebep olacaktır. Ayrıca makinenizin sıkma devrini düşürerek, ekonomik ve ön yıkamasız programları tercih etmeniz daha az enerji tüketmesini sağlayacaktır.

Elektriği Tüketirken Nasıl Tasarruf Ederiz?

Fırın Kullanırken Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?

Fırın kullanırken de birkaç işlem uygulayarak tasarruf yapabilirsiniz. Özellikle fırın kullanırken dikkat edilmesi gereken konu, fırın çalışır durumdayken kapağını açmamaktır. Kapağın açılması durumunda fırın ısısının %20'sini kaybeder. Bu nedenle tekrar ısınmaya çalışmak için fırın fazla enerji harcayacaktır. Ayrıca buzluktan çıkardığınız yiyecekleri fırında çözmek yerine ortam sıcaklığında birkaç saat bekleterek fırının fazla enerji harcamamasını sağlayabilirsiniz.

Belki herkesin gözüne ufak bir makine olarak gelebilir ancak saç kurutma makinesi kullanım süresine göre çok ciddi miktarda elektrik harcaması yapmaktadır. 10 dakika boyunca saç kurutma makinesi çalıştırmak, 60 watt’lık bir lambayı 3 saat boyunca çalıştırmakla eşdeğer enerji harcaması yapmaktadır. Bu nedenle saçlarınızı önce havluyla kurulayıp sonra saç kurutma makinesini kullanmanız tasarrufunuza katkı sağlayacaktır.

Bu gibi daha birçok teknolojik alette ufak tefek farklı taktikler uygulayarak elektrik tüketiminizi ciddi oranda düşürebilirsiniz. Ancak günümüzde halen daha fosil yakıtlara bağlı elektrik enerjisi kullanımı bulunmaktadır. Buna engel olmak adına yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak, dünyaya zarar vermemek ve tasarruf sağlamak mümkündür.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+