Elektrik Tedarik Firması Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Elektrik Tedarik Firması Nedir?

Elektrik piyasasının özelleştirilmesiyle birlikte elektrik dağıtım ve tedarik firmaları ayrıldı. Farklı görevlerdeki bu farklı oluşumlar arasından Elektrik tedarik firmalarının hangi görevlerinin olduğunu, hangi durumlarda elektrik tedarik firmanızla iletişime geçmeniz gerektiğini yazımızda inceleyebilirsiniz. En çok tercih edilen elektrik tedarik firmaları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Elektrik tedarik şirketleri ikiye ayrılmaktadır:

  1. Görevli Tedarik Şirketleri

  2. İndirimli Elektrik Satış Şirketleri

Görevli Tedarik Şirketleri serbest olmayan tüketicilere EPDK’nın belirlediği genel tarifeler üzerinden elektrik satışı yapmaktadır. Aynı zamanda bu şirketler serbest tüketicilere de hizmet verebilir.

İndirimli Elektrik Satış Şirketleri ise görevli tedarik şirketleri haricinde indirimli elektrik sağlamak adına hizmet vermektedir. EPDK’nın belirlediği birim fiyatlardan daha ucuz fiyata elektrik sağlamak istiyorsanız İndirimli Elektrik Satış Şirketleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Önemli Bilgilendirme

Elektrik piyasasının özelleştirilmesinin ardından elektrik faturaları Elektrik Tedarik Şirketleri tarafından kesilmekte ve dağıtılmaktadır.

Elektrik Tedarik Firmalarının Görevleri

Elektrik tedarik firmaları, tüketicilere aboneli satışı, abonelik sözleşmesi veya abonelik iptali gibi işlemleriyle ilgilenir. Tüm abonelik işlemleri tedarik firmaları aracılığıyla yapılmaktadır.

Elektrik faturaları artık tedarik firmaları tarafından kesildiği için fatura ile ilgili itirazlar ile ve borç sorgulama işlemleri ile de elektrik tedarik firmaları ilgilenmektedir.

Elektrik Tedarik Firması Nedir?

Elektrik tüketimi hakkında bilgilendirmelerde, tüketiciler için en uygun tarifenin seçilmesi ve sayaçla ilgili konularda teknik destek almak istiyorsanız yine elektrik tedarik firmanıza başvurmanız gerekmektedir.

Fatura taahhuk ve tahsilat işlemleri de tedarik firmalarının görevleri arasındadır.

Ancak, şehirlerde, ilçelerde veya köylerde yapılması gereken altyapı çalışmaları, elektrik iletimi konusundaki bütün işlemler ile ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİ ilgilenmektedir. Yeni bir mesken veya ticarethane aboneliği oluşturmak ve ilk defa sayaç taktırmak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz bölgedeki dağıtım şirketiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Kısacası abonelik ve fatura işlemleri tedarik firmalarının, altyapı ve bağlantı konuları dağıtım firmalarının görev alanıdır. Bu konularda ihtiyacınız olan hizmeti gerekli firmalara yazılı veya sözlü şekilde ileterek tarafınıza hizmeti sağlayabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+