Elektrikten Tasarruf Etmenin Yolları

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Elektrikten Tasarruf Etmenin Yolları

Günümüzde tasarruf yapmak, bütün herkesin ortak amacıdır. Bu nedenle de ilk olarak kullanılan enerjiden tasarruf etmek gerekir. Size, kullandığınız enerjiyi daha az kullanın, kısın veya daha az kullanın demeyeceğiz, yine aynı miktarda kullanacak olduğunuz enerji ile nasıl tasarruf sağlayacağınızı açıklayacağız. Bugün her alanda en çok tüketilen enerji hiç şüphesiz ki elektrik enerjisidir. Bu nedenle de en büyük tasarrufu elektrikten sağlayabilirsiniz. Peki, aynı miktarda tüketilecek olan elektrik enerjisi ile nasıl büyük tasarruflar sağlayabilirsiniz? Evet, elektronik aletleri şarjdan çektikten sonra fişleri de prizden çekerek veya elektronik aletlerle işlerimiz bittiğinde fişini çekerek elektrikten tasarruf sağlayabilmek mümkün. Fakat tüketim yapılan saatlere dikkat ederek daha da fazla elektrikten tasarruf yapabiliriz. Peki, nedir bu tüketim saatleri?

Elektrik tek zamanlı veya üç zamanlı olarak tüketilmektedir. Tek zamanlı olarak tercih edilen tarifelerde, elektrik tüketimi günün her saatinde aynı ücret tarifesi ile ücretlendirilir. Bu durumda tüketim saatlerinden kar etmek mümkün değildir. Üç zamanlı tarifelerde ise; gün üçe bölünmüş ve bu bölümlerin her bir zaman aralığında tüketilen elektrik miktarı farklı olarak ücretlendirilir. Birazdan vereceğimiz bu zaman dilimlerine devamlı olarak riayet edilmesi halinde büyük tasarruf edebilirsiniz.

Hangi Saatlerde Elektrik Daha Ucuz Olur?

Perakende elektrik dağıtımı ve satışında görevli şirketlerden üç zamanlı elektrik tarifesi kullanmanız halinde ucuz elektrik saatlerinden faydalanabilirsiniz. Üstelik bu durum sadece mesken elektriklerinde değil, aynı zamanda ticarethane elektriklerinde de geçerlidir. Böylece fırsat eşitliği oluşturularak herkesin ucuz elektrikten faydalanması sağlanmaktadır. Şimdi gelin hangi saatlerde elektrik daha ucuz olur? Sorusunun cevabına bakalım.

Öncelikle, günün bölündüğü saatleri sizlere aktarmakta fayda görüyoruz. Bu zaman aralıkları 06.00 ile 17.00 – 17.00 ile 22.00 ve 22.00 ile 06.00 saatleri arasıdır. Bu zaman aralıklarından ise 22.00 ile 06.00 saatleri arasında en ucuz elektrik kullanılmaktadır. Tekrar hatırlatmak gerekirse; bu durum üç zamanlı tarifelerde geçerlidir.
Hangi saatlerde elektrik daha ucuz olur? Sorusunun cevabını bir de sizin için yaptığımız araştırma sonucunda ulaştığımız bir görevli dağıtım şirketinin fiyatları üzerinden inceleyelim. Bu fiyatlar 1 kW’lık elektrik tüketimi üzerinden vergiler ve diğer ücretlerde dahil edilerek hesaplanmıştır.

Elektrikten Tasarruf Etmenin Yolları

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere elektriğin en pahalı kullanıldığı zaman dilimi, elektriği en çok kullandığımız zaman dilimi olan 17.00 ile 22.00 saatleri arasıdır. Elektriğin en ucuz kullanıldığı zaman dilimi ise en az elektrik tüketimi yaptığımız 22.00 ile 06.00 saatleri arasıdır. Bu saatlerde elektrik tüketiminde %50 elektriği daha ucuz kullanırız. Böylece bu yazımızda hangi saatlerde elektrik daha ucuz olur? Sorusuna cep vermiş olduk.



Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+