Enerji Tasarrufu Sağlayan Aydınlatma İpuçları

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Enerji Tasarrufu Sağlayan Aydınlatma İpuçları

Evinizin dizaynını, genişliğini gösteren en önemli unsurlardan biri aydınlatma araçları. Evinizin dış görünüşünü yansıtmasının yanı sıra aydınlatma sisteminizin tasarruflu olması aynı zamanda cebinize de yansıyacaktır. Ayrıca tükenebilir bir kaynak olması sebebiyle elektrik tasarrufunun önemli olduğu unutulmamalı. Bu yüzden aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlanması gerekmektedir. Dilerseniz hem evinizi en güzel yansıtacak hem de size enerji tasarrufu sağlayacak aydınlatma ipuçlarından bahsedelim. Eğer elektrikten tasarruf etmek istiyorsanız "Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Kolay Yolu" yazımızı okuyabilirsiniz.

Gün Işığıyla Evinize Canlılık Katın

Aydınlatma sistemine bahsederken en temelden başlamak gerekiyor. En güzel ışık kesinlikle gün ışığı diyebiliriz. Bu yüzden evinizin gün ışığı alması hem evinizin canlı bir etki yaratmasına hem de size olumlu etki edecektir. Psikolojik olarak baktığımızda, günün büyük bir zaman dilimini ayırdığınız mekân olan evinize gün ışığının yeteri kadar gelmesi size pozitif bir etki yaratacaktır.

Perdeleri Açık Tutmaya Özen Gösterin

Enerji Tasarrufu Sağlayan Aydınlatma İpuçları

Gün ışığıyla doğru orantılı olarak açtığınız perdeler sizi gündüz saatlerinde lamba kullanmanızın önüne geçecektir. Gün ışığının girdiği yerlere yapay bir aydınlatma ihtiyacı duymayacaksınız. Bu sayede enerji tasarrufu sağlamış olacaksınız.

Gözünüz Lambalarda Olmalı

Finans danışmanlarının tasarruf planlarında sık sık kullandığı bir ifade olan ihtiyaç kavramı burada da geçerli. Gereksiz olan tüm lambaları kapatmaya çalışın, bu alışkanlığı kazanmak sadece aydınlatma alanında değil diğer tüm tasarruf planlarınızda size yardımcı olacaktır. İhtiyaç kavramınızı hayatınızın her alanına uygulamak size uzun vadede ciddi kazanımları beraberinde getirecektir.

Lambalarınız da Düşük Watt Tercih Edin

Aydınlatma alanında tasarrufun teknik kısımlarına baktığımızda, düşük wattlı lamba kullanmak sizin yararınıza olacaktır. Bunu bir örnekle taçlandıracak olursak eğer, sık kullandığınız lambaları düşük watt tercih etmek tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır. Sık kullandığınız bir lambanın yüksek wattlı olması, elektrik faturasına yüksek oranda yansıyacaktır.

Lamba Tercihlerinize Dikkat Edin

Bahsettiğimiz üzere düşük watt bir lamba kullanmak size tasarruf olarak geri dönüş sağlayacaktır. Aynı zamanda kullanacak olduğunuz lamba da tasarruf alanında önem taşımaktadır. Enerji tasarrufu için daha az enerji tüketimi yaptığı bilinen CFL ve LED lambalar kullanabilirsiniz. CFL ve LED lambalar, diğer lamba tiplerine göre daha az enerji tüketmektedir.

Evinizde de Hareket Sensörü Kullanabilirsiniz

Genellikle cafe ortamlarında veya apartmanlarda gördüğümüz hareket sensörlerini evinize de uygulayabilirsiniz. Siz odada varken çalışan, odadan çıkınca kapanan lamba sensörlerinin enerji tasarrufunuza katkısı büyük olacaktır. Fiyat itibariyle sensörlere olumsuz bakmanız mümkün ancak uzun vadede yapacak olduğunuz enerji tasarrufu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. "Basitçe Kriz ve Tasarruf Tedbirleri"isimli yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+