Farklı Bir Elektrik Tedarikçisi Elektriği Nasıl Daha Ucuza Verebiliyor?

14/02/2018 - Tedarikçi Değişimi

Farklı Bir Elektrik Tedarikçisi Elektriği Nasıl Daha Ucuza Verebiliyor?

Elektrik tedarikçisi, serbest tüketici, elektrik dağıtım şirketigibi birçok farklı kavram her gün karşımıza çıkıyor. Kısaca bu tanımları ve aralarındaki farkları inceleyecek olursak öncelikle serbest tüketici EPDK yani Elektrik Piyasası Denetleme Kurumu tarafından belirlenen tüketim limiti ortalama aylık 69 TL ya da yıllık 2000 kW elektrik tüketimi üzerinde olan abonelerin bulunduğu statüdür. Serbest tüketici statüsünde yer alan aboneler istekleri doğrultusunda görevli tedarik firmaları yerine indirimli elektrik sunan özel tedarikçi firmalar ile sözleşme imzalayabilirler. Bir diğer kavram olan elektrik tedarikçi firma dağıtım firmaları ve görevli tedarikçi firmaların aksine özelleştirme sonucu kurulan ve indirimli elektrik hizmeti sunan tahsilat, sözleşme, taahhüt gibi hizmetler veren firmalardır. Dağıtım firması ise üretimini gerçekleştirdiği elektriğin dağıtımını gerçekleştiren firmalardır.

İndirimli Faturalardan Nasıl Yararlanılır?

Aylık 69 TL, yıllık ortalama 2000 kW elektrik tüketimi sağlayan serbest tüketim aboneleri imzalayacakları sözleşmeler çerçevesinde ortalama %5 ile %15 oranında indirimli faturalardan yararlanabilmektedir. Peki, her elektrik tedarikçisi bu indirimleri nasıl sağlıyor. Ya da diğer bir deyiş ile ucuza elektriği nasıl verebiliyor soruna bakacak olursak örnekleme üzerinden gitmek konuyu açıklayacaktır. Örneğin telekomünikasyon şirketi olan ve ülke genelindeki altyapının büyük bir bölümüne sahip Türk Telekom diğer şirketlere hizmet vermeleri karşılığında altyapılarını kiralamaktadır. Bu kiralamalar sonucunda diğer telekomünikasyon şirketleri de farklı fiyatlarda ucuz ya da pahalı fiyatlara hizmetlerini sunmaktadır. Elektrik tedarik şirketlerinde de altyapı sahibi firmadan ya da kurumdan kiralanan altyapı ile kullanıcılara indirimli elektrik hizmeti sunulmaktadır. Tedarik şirketleri bu indirimleri ürettikleri ya da satın aldıkları elektrikler ile sağlamaktadır. Bu indirim oranları her şirkete göre farklılık gösterebilmektedir. Yani bir şirket elektrik üretimi sağlarken daha ucuza elektrik hizmeti verebilir. Ancak elektriğini satın alarak elektrik hizmeti veren şirket doğal olarak diğerine kıyasla fiyat olarak daha fazla birim fiyat belirler.

Farklı Bir Elektrik Tedarikçisi Elektriği Nasıl Daha Ucuza Verebiliyor?

Serbest tüketici statüsünde yer alan aboneler seçtikleri elektrik tedarikçi firmaları ile imzaladıkları kullanıcı sözleşmelerine göre farklı oranlarda indirimli elektrik tarifelerinden yararlanabilirler. İndirimli elektrik tarifelerine geçiş işlemleri ortalama 20 gün sürmektedir. Son dönemlere ait elektrik faturaları, kimlik fotokopisi, abonelik adres beyanı gibi belgeler ile yapılacak başvurularda ilk defa serbest tüketiciler ayın 5 ‘i, diğer aboneler ise 9 ‘una kadar başvuru yapabilirler. Aynı ay içerisinde ortalama 22 ‘sinde sonuçlanan işlemler sonucunda takip eden ayın 1 ‘inde yeni tedarikçi ile hizmete başlanır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+