İş Yerinde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

İş Yerinde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bugün bir işletme sahibi iseniz şu kuralı mutlaka bilirsiniz; “kazanç tasarrufla başlar.” Bu kuralın temelinde, tasarruf yaptığınızda cepte kalacak olan para sermayeye eklenerek daha fazla kazançlar getirir. Boşa kullanılan kâğıt, kalem, elektrik vb. bunların hepsi şirketin kasasından çıkmakta ve her ay bu şekilde kasadan çıkan onlarca lira para çöpe gitmektedir. Bu nedenle de ‘tasarruf’ terimi bir işletmenin temel prensibi olmalıdır. Boşa akan enerjilerin başında, doğamızı da olumsuz yönde etkileyen enerji kaynağı olan doğalgaz enerjisi bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere iş yerinde doğalgazdan nasıl tasarruf edilir? Sorusunun cevabını vereceğiz.

İş Yerinde Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Ederiz?

  • Yalıtım

Doğalgaz tasarrufunun temeli yalıtımdır. İş yerinizin iç cephe veya dış cephe yalıtımlarından hiç biri yapılmamışsa, doğalgaz ile sağlamış olduğunuz ısınma enerjisi yok olup gidecektir. Başka bir deyişle yalıtım, ısı yalıtımı yapılan iş yerlerinde doğalgaz enerjisinden sağlanan ısı içeride kalacaktır ve iş yeriniz çabuk ısınıp geç soğuyacaktır. Bu durum size iş yerinizde doğalgazdan tasarruf sağlar. İş yerinizin iç veya dış yalıtımı yoksa bunlardan birini hemen yaptırmanızda fayda vardır.

  • Kombi

Kombi seçimi size, iş yerinizde doğalgazdan tasarruf etmenizi sağlar. Küçük metrekareli iş yerlerinde konvansiyonel kombi tercih etmeniz gerekirken, büyük metrekarelik iş yerinde yoğuşmalı kombi tercih etmeniz gerekir. Bu seçim enerji verimliliğini arttırarak tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

  • Alan

İş yerinde doğalgazdan tasarruf etmede diğer bir sır ise boş alanların azaltılmasıdır. Örneğin bir odada 5 kişi rahat rahat çalışabiliyorsa 5 ayrı oda yerine tek oda kullanarak ve kullanılmayacak olan diğer 4 odanın ısıtma tesisatını kapatarak büyük ölçüde tasarruf sağlanabilir.

İş Yerinde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  • İdeal Sıcaklık

İdeal sıcaklık evde 21 ila 22 derece arası iken iş yerlerinde bu sıcaklığı 19 derecelere kadar düşürebilirsiniz. Ne fark edecek demeyin, sadece bir derecede bile %5 ila %8 kazanç sağlarsınız.

  • Kapatmak

İş yerinde mesai bitti ve artık iş yerinizi kapatacaksınız ilk olarak tasarruf amacı ile kombiyi kapatıyorsanız kapatmayın. Her ne kadar bunu yapmak size tasarruf etmek gibi görünse de aslında size daha çok zarar vermektedir. Sonuçta soğuyacak olan bir iş yerini, soğuduktan sonra ısıtabilmek için daha çok enerji harcarsınız bu nedenle 16-18 gibi düşük derecelerde açık bırakmanız faydanıza olabilir. Sizde bu kurallara uyarak iş yerinde doğalgazdan tasarruf edebilir ve bu sayede kazancınıza kazanç katabilirsiniz.

Evde doğalgazdan tasarruf etmenin yollarını okumak için tıklayabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+