Isınma Giderleri Nasıl Azaltılır?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Isınma Giderleri Nasıl Azaltılır?

Isınma giderlerinden tasarruf ederek her yıl yüzlerce lirayı çöpe atmak yerine cebinize atmanız mümkün. Nasıl mı? Bu sorunun cevabını bu makalede fazlasıyla bulacaksınız bu nedenle bu makaleyi sonuna kadar, hiçbir detayı kaçırmadan okumanız gerekmektedir. Siz de her yıl yüzlerce liranın cebinizde kalmasını istiyorsanız, birazdan sizlere aktaracağımız maddeleri incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Pahalı doğalgaz kullanımı cüzdanlarımızı bir hayli zorlamaktadır. Fakat üzülmeyin sizler için yaptığımız araştırmalar sonucunda üşümeden, ısınma giderleri nasıl azaltılır sorusunun cevaplarını bulduk. Evet, cevapları diyoruz çünkü bu sorunun birçok cevabı var ve hepsi bir arada uygulandığında inanılmaz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle daha fazla vakit kaybetmeden bu cevapları ortaya koyalım.

Isınma Giderleri Nasıl Azaltılır?

Isınma Giderlerini Azaltmanın Yolları

Boş Alan: Öncelikle size aktaracağımız ve ısınma giderlerini azaltmanın temeli olan maddemiz boş alan kuralıdır. Evinizde ya da iş yerinizde kullanmadığınız ya da kullanmanıza gerek olmayan odaların – ofislerin ısıtma sistemlerini kapatın. Bu şekilde boşa giden enerjiyi korumuş olursunuz. Hatta ve hatta sadece boş oda değil elbise dolabı gibi kapaklı mobilyaları devamlı olarak kapalı tutarsanız, o dolabın içini ısıtmak için harcanan enerjiyi de korumuş olursunuz.

Yalıtım: Yalıtım, dışarıdan gelen soğuğun içeriye geçmesini ya da içerideki ısının dışarıya uçmasını engelleyen bir sistemdir. Bu nedenle, binaya yalıtım yapmanız sizin ısı giderlerinden tasarruf etmenizi kolaylaştıracaktır. Ben apartmanda oturuyorum bu nedenle de yalıtım yaptıramıyorum diyenler için ise önerimiz, yalıtımı binanın iç kısmına yaptırmanızdır. Bu sayede her yıl çöpe akan yüzlerce lirayı cebinizde tutabilirsiniz.

İdeal Sıcaklık: Evlerde ideal olan sıcaklı 21 veya 22 derece civarı iken bu miktar iş yerlerinde 18 dereceye kadar düşürülebilmektedir. Bu durumda sıcaklığı sadece 1 derece kısmanız %8'e varan tasarruf elde etmeniz demektir. Bu sayede de ısınma giderlerinizi azaltabilirsiniz.

Gerektiği Kadar Kullan: Isınma giderleri nasıl azaltılır? Sorusunun temelindeki cevap işte tam da bu maddedir. Güneşli günlerde pencereden içeriye vuran güneş ışınından faydalanmak için perdeleri açabilir, kombiyi kısabiliriz bu sayede ısınma giderlerini, güneş ışınları sayesinde azaltış oluruz. Yani sadece gerektiği zamanlarda gerektiği kadar kullanarak en büyük tasarrufu sağlamış oluruz. Hava güzel olmasına rağmen en yüksek derecede yanan bir kombi düşünün, ne faydası olacak?

Tüm bu kurallara uyularak dikkat edilmesi halinde ısınma giderlerini azaltmanız mümkün olacaktır. Aksi halde büyük kayıplarla karşı karşıya kalmanız size büyük zararlar verecektir. Kaybetmek kolaydır, önemli olan kazanmayı başarmaktır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+