Nasıl Elektrik ve Enerji Tasarrufu Yapılır?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Nasıl Elektrik ve Enerji Tasarrufu Yapılır?

Teknoloji hayatımızın her alanına girmiş durumda ve hayatımızı kolaylaştırdığı da bir gerçek. Ancak madalyonun diğer tarafında ise elektrik ve enerji tüketimi oldukça fazla olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Bu yüzden insanlar, elektrik tasarrufu için birçok çözüm arar hale geldi. Bu enerji tasarrufu ile ilgili olarak bazı çözümlerden bahsedebiliriz.

Beyaz Eşyalarda, Enerji Sınıfına Dikkat!

Beyaz eşyalarda enerji sınıfı size uzun vadede enerji ve elektrik tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır. Fiyat açısından ilk bakıldığında daha uygun fiyatlı olan beyaz eşyalara yönelebilirsiniz ancak enerji sınıfı A plus, A+, A++, A+++ olan beyaz eşyalar size uzun vadede enerji tasarrufu olarak size geri dönecektir. Ayrıca özellikle hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen klimalarda enerji sınıfının yüksek olmasının yanında seçecek olduğunuz klimada inventör teknolojisinin bulunması size %10’luk bir tasarruf imkânı sağlayacaktır.

Buzdolabında Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahsettiğimiz üzere buzdolabında da enerji sınıfı mutlaka dikkat edilmeli ancak bazı kullanım ipuçları sizin tasarruf planınıza yardımcı olacaktır. Buz dolabınızın kapağını fazla açık tutmamak, mevsim değişikliklerine uygun olarak derece ayarı yapmak, buz dolabınızın yanına ısı tüketimi sağlayan fırın gibi eşyalardan uzak yere yerleştirmek enerji tüketiminizi düşürecektir. Daha ayrıntılı bilgi almak için "Buzdolabı Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır makinesinde enerji tasarrufu için bazı küçük önemler bulunmakta. Esasında tüm ev aletlerinde uygulayacak olduğunuz bu küçük önemler büyük tasarruflar sağlamanıza yardımcı olacaktır. Çamaşır makinesinde enerji tasarrufu sağlamanız için: Çamaşırlarınızı kurutma özelliği yerine serin yerlere sermek, çamaşırlarınızı tam kapasitede yıkamaya özen gösterin veya az miktarda çamaşır yıkamanız gerekiyorsa ekonomik programda yıkamaya özen gösterin, aynı şekilde çamaşırınızın kiri az ise ekonomik programda yıkamak enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi almak için "Çamaşır Makinesi Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasıl Elektrik ve Enerji Tasarrufu Yapılır?

Evin ana beyaz eşyalarından biri olan bulaşık makinesinde bazı önemler ile enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Tabaklarınızı bulaşık makinesine yerleştirmeden önce üzerine sıyırmak, çamaşır makinesinde olduğu gibi tam kapasitede çalıştırmak, düşük sıcaklık ayarının bulunması elektrik tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır.Daha ayrıntılı bilgi almak için "Bulaşık Makinesi Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fırın Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfağın olmazsa olmazı olan fırında da enerji tasarrufu yapmak mümkün. Buzdolabıyla aynı şekilde fırınınızı kullanırken fırın kapağını sürekli açıp kapatmamak, ön ısıtma süresini kısa tutmak, fırın pişirme süresini toplam süreden kısa tutmak yani 120 dakika pişirme süresini 110 dakikaya çekip fırının ısısıyla pişirmeyi sağlamak size enerji tasarrufu yapmanız yardımcı olacaktır.

Buna benzer küçük adımlar ile büyük enerji ve elektrik tasarrufları sağlayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili "Basitçe Kriz ve Tasarruf Tedbirleri" yazımıza gözatabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+