Tedarikçi Değiştirince Elektrik Kalitesi Değişiyor Mu?

14/02/2018 - Tedarikçi Değişimi

Tedarikçi Değiştirince Elektrik Kalitesi Değişiyor Mu?

Serbest olan tüketiciler, kendi kullanacak oldukları elektrikleri tedarik edeceği, perakende elektrik tedarik ve dağıtım şirketlerini kendileri seçebilirler. Bunun hakkında ise tüketicilerin kafasında soru işaretleri meydana gelmektedir. Bu yazımızda, bu soru işaretlerini kaldırarak zihninizdeki durumların netleşmesini sağlamaya çalışacağız. Öncelikle serbest lan tüketici ile serbest olmayan tüketici arasındaki farka bakalım.

Her yıl elektrik Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından serbest tüketici limiti belirlenmektedir. 2018 yılı için belirlenen serbest tüketici limiti ise 2000 kWh’tır. Bu enerji limitinin faturaya yansıdığı tutar ise aylık ortalama olarak 69TL ve üzeridir. Bu limitin üzerine çıkan tüketiciler serbest olan, altında kalan tüketiciler ise serbest olmayan tüketiciler olarak adlandırılmaktadır. Aralarında ki en büyük fark ise; serbest olan tüketiciler, kullanacağı elektrik enerjisini sağlayacak olan perakende elektrik tedarik ve dağıtım şirketlerini seçebilmeleridir.

Kullanılan Elektriğin Kalitesi

Serbest olan tüketici, elektriğini tedarik edeceği, elektrik tedarik şirketini seçerken merak ettiği konuların en başında, kullanılan elektriğin kalitesinde bir değişiklik oluyor mu yoksa aynı mı kalıyor sorusunun cevabı gelmektedir. Bu sorunun cevabını gönül rahatlığı ile kullanılan elektriğin kalitesinde bir değişiklik olmuyor şeklinde verebiliriz. Sonuçta tedarik şirketini değiştirsek bile elektrik enerjisi aynı hat üzerinden sağlanmaktadır. Sadece hizmet aldığınız tedarik şirketi farklılık göstermektedir. Bu nedenle tedarik şirketinizi seçerken daha kötü hizmet mi alacağım sorusunu aklınızdan çıkartmanızı tavsiye ediyoruz.

Elektrik tedarik şirketi değiştirme işlemi için "Elektrik Tedarikçisi Değiştirme İşlemi" yazımıza gözatabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+