Ucuz Elektrik Nasıl Alabilirim?

15/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Ucuz Elektrik Nasıl Alabilirim?

Teknolojinin, yaşamımızın her alanına girmesi ile elektrik kullanımı bir zorunluluk haline geldi. Şimdi ev eşyalarını düşünelim, hiç elektrik tüketimi olmayan bir eşya var mı? Yok denilecek kadar az diyebiliriz. Çünkü etrafımızda çok fazla elektronik eşya bulunmakta. Bu yüzden elektrik tasarrufu önemli bir unsur haline geldi diyebiliriz. Elektrik tasarrufu için aynı zamanda ucuz elektrik de kullanmak mümkün. Peki, ucuz elektrik nasıl kullanılır bir göz atalım.

Ucuz Elektrik İçin Serbest Tüketici Olmalısınız

Öncelikle ucuz elektrik için ilk basamak serbest tüketici olmak. Bunun için de iki şart bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Elektrik faturanız ortalama olarak 82 TL üzerinde olmalıdır.

  • Elektronik sayacınızın var olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan ve serbest tüketici tarifesine geçen kişilerin yaklaşık olarak %5 - %6 enerji tasarrufları olacaktır.

Tedarikçi Değiştirmelisiniz

Serbest tüketici olmanın ardından elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Bu sayede daha ucuz elektirik tarifesi sunan tedarikçi ile anlaşabilirsiniz.

Tedarikçi firma değişimi kesinlikle ücretsiz bir işlemdir. Elektronik sayacınızı değiştirmeniz gerekmemektedir. Ayrıca tedarikçi ile yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak eski firmanıza da dönebilirsiniz. Aldığınız elektrik kesinlikle aynıdır. Aynı dağıtım kanalları kullanıldığı için ucuz elektrik tarifenize geçseniz bile aynı yolla elektrik tüketimi sağlamış olursunuz.

Ucuz Elektrik Nasıl Alabilirim?

Ucuz Elektrik Tarifeleri

Ucuz elektrik tedarikçileri genel itibariyle EPDK’ nın ulusal elektrik fiyatlarında ki birim enerji bedelini baz alarak indirim sunmaktadırlar. Genel itibariyle kullanılan ucuz elektrik tarifeleri iki adettir. Bu konuyla ilgili "Farklı Bir Elektrik Tedarikçisi Elektriği Nasıl Daha Ucuza Verebiliyor?" yazımıza gözatabilirsiniz.

Bu tarifeler:

  • Zamlanmayan tarife: Bahsetmiş olduğumuz birim enerji bedeli bu tarife boyunca sabittir.

  • İndirimli tarife: Bu tarifede ise ulusal birim enerji fiyatına uygulanmış olan indirim oranının sabitliği söz konusundur.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+