Zaman Saatleri ile Elektrikten Tasarruf Edin

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Zaman Saatleri ile Elektrikten Tasarruf Edin

Etrafımızda bulunan her şeyin elektronik olması sebebi ile artık elektrik hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. Hal böyle olunca elektrik faturalarının cebe uygunluğu için birçok alternatif çözüm yolu oluşturuldu. Bu çözüm yollarında biri ise zaman saatleri. Zaman saatleri ile elektrikten tasarruf etmek mümkün. Bu elektrik tasarrufunu, yakından inceleyelim.

Zaman Saati Nedir?

Zaman saatleri farklı kullanım amaçlarını bünyesinde bulunduran genellikle aydınlatma sistemlerinde tasarruf amacı ile kullanılan bir uygulamadır. Zaman saatleri, kullanıcı isteği doğrultusunda uygun olan bir başlangıç (On) ve bir de bitiş zamanına (Off) programlanır. Zaman saatleri iki çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler, analog ve dijital olarak sınıflandırılmaktadır. Bu çeşitleri kısa anlatacak olursak eğer, dijital zaman saatlerinde daha hassas ayalar yapılabilirken, analoglarda bu durum pek mümkün değildir. Öte yandan buna bağlı olarak analog zaman saatlerinde saniye üzerinden hassasiyet de mümkün olmamaktadır. Ayrıca analog zaman saatlerinde sistemin devreye giriş ve çıkış zamanlarında 5 dakikalık geçmeler veya erken sapma durumları mevcutken, bu durum dijital zaman saatlerinde yaşanmamaktadır.

Zaman Saatinin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Zaman Saatleri ile Elektrikten Tasarruf Edin

Zaman saatlerinin çalışma prensibi bize esasında elektrik tasarrufunun kapılarını aralamaktadır. Kullanıcı, zaman saatine başlangıçta belirtmiş olduğumuz on ve off programlamasını yapar. Yani elektriğin başlangıç saati ve bitiş saatini belirler. Ardından güncel olan yerel saat ile tanımlanma işlemi yapılır. Bu aşama sonunda zaman saati devreye sokulmuş olur. Kullanıcı olarak belirlenmiş başlangıç saati geldiğinde, cihazın kendi üzerinde bulunan dahili normalde açık veya kapalı olan kontaklar kapatılır ve bu kontaklar üzerinden zaman saatine bağlı olan sistem devreye girer. Bu aşamadan sonra ise kullanıcının başlangıçta belirtmiş olduğu bitiş zamanı geldiğinde zaman saati, başlangıç zamanında konum değiştirmiş olduğu kontaklar eski haline getirir. Böylelikle başlangıçta devreye girmiş olan aydınlatma, makine veya herhangi bir sistemin devreleri kapanmış olur.

Uzun vadede kullanacak olduğunuz bir zaman saati size büyük elektrik tasarrufu olarak geri dönüş yapacaktır. Daha ayrıntılı bilgi almak için "Nasıl Elektrik ve Enerji Tasarrufu Yapılır?" yazımıza gözatabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+