Çamaşır Makinesi Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?

13/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Çamaşır Makinesi Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?

Çamaşır makineleri var olduğu günden beri zamandan tasarruf konusunda hayatımıza büyük kolaylık sağlamıştır. Çamaşır makinesi kullanımı, tüm elektronik aletlerde olduğu gibi yüklü faturaları da beraberinde getirmeye başladı. Bundan tasarruf etmenin ise birçok yolu bulunmaktadır. Bu tasarruf yollarından birkaç tanesini uygulayarak faturalarınızda gözle görülür bir düşüş görebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Alırken Yapacağınız Tercih

İlk olarak dikkat edilmesi gereken konu çamaşır makinesini alırken yapacağınız tercih. Özellikle makinenizin enerji tasarrufu yüksek olan sınıftan seçmeniz tasarruftaki ilk aşamadır. Belki ilk etapta fazla fiyat biçilen bu ürünler gözünüzü korkutabilir ancak uzun vadede yapacağınız tasarruf size diğer çamaşır makinelerini seçmemeniz gerektiğini hatırlatacaktır. Özellikle eski model çamaşır makinelerinde enerji tasarrufu ön planda değildi. Teknoloji geliştikçe az enerjiyle çok iş yapan teknolojik aletler çoğalmaya başladı. Böylece tüketiciler doğru makineyi tercih ederek tasarruf yoluna gitmeye başladı.

Mümkün Olduğunca Dolmadan Çalıştırmamak

Çamaşır makinenizi mümkün olduğunca dolmadan çalıştırmamanızı öneriyoruz. Az çamaşırla yıkama başladığında makineniz gereksiz yere enerji tüketmiş olacaktır. Aynı enerjiyle daha fazla çamaşır yıkamak için çamaşır makinenizin tam dolmasını beklemek tasarrufta önemli adımlardan biridir. Ancak kapasiteden fazla çamaşırı makineye doldurmak da makineniz için oldukça zararlıdır. Makinenin tamburu dönmekte zorlanarak daha fazla enerji tüketimine yol açar ve makineyi yıpratır, bu durum da uzun vadede bozulmalara yol açabilir.

Çamaşır Makinesi Kullanırken Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?

Çamaşırların Yıkanacağı Sıcaklık Değeri

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu çamaşırların yıkanacağı sıcaklık değeridir. Aşırı kirli ve yağlı lekelere sahip çamaşırlarınız olmadığı takdirde çamaşırlarınızı düşük sıcaklıkta yıkamanız enerji tasarrufunuzu arttıracaktır. Daha az sıcaklıkta tam performans verecek çamaşır deterjanlarını araştırarak bulabilir ve çamaşırlarınızda temizlikten ödün vermeden faturalarınızı düşürebilirsiniz.

Kısa Programların Tercih Edilmesi

Az kirli çamaşırlar için kısa programların tercih edilmesi de çoğu insanın bildiği ve zamandan kazanmak için de tercih ettiği güzel bir yoldur. Bu sayede makinenizin az çalışmasını ve dolayısıyla tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz.

Durulama Aşamasında Soğuk Su Kullanılması

Çamaşır makinenizindurulama aşamasındayken soğuk su kullanmasını tavsiye ediyoruz. Bu, çamaşırların temizliğine zaten etki etmediği için makine sıcak su kullanımını gerektirecek enerjiyi de kullanmamış olacaktır.

Teknolojinin gittikçe gelişmesiyle birlikte son yıllarda artık kurutma makineleri de ortaya çıktı. Eğer çamaşır makineniz kurutma özelliğine sahipse bu konuda da dikkatli davranmanız enerji tasarrufu yapabilmeniz açısından önemlidir. Yine aynı şekilde çamaşırları makinenin tam dolduğu zaman kurutmaya atmanız doğru tercih olacaktır. Ancak kapasiteden fazlasını atmayın çünkü giysilerin etrafında bir hava enerjisi oluşmasına izin verecek kadar boşluk bırakılması gerekir.

Çamaşırlarınızı kurutma makinesine atarken, benzer giysileri bir arada koyun. Çabuk kuruyan bir giysiyle zor kuruyan giysilerin bir arada kullanılması hem makinenin fazla enerji harcaması açısından hem de giysilerinizin yıpranması açısından iyi bir seçenek olmayacaktır.

Kurutma makinesinin çalışması bittiğinde fazla vakit kaybetmeden ikinci çamaşırları atın. Makine halen sıcakken ısınmaya tekrardan enerji harcamamış olacaktır.

Tabii ki özellikle güneşli havalarda çamaşırlarınızı kurutmak için bedava olan güneş enerjisini kullanmanız da en iyi tasarruf yollarından biri olacaktır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+