Çok Zamanlı Tarife Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Çok Zamanlı Tarife Nedir?

Çok zamanlı tarife, elektrik tüketiminizde her saatte aynı fiyatla faturalandırılmayacağınız bir tarifedir. Yani elektrik tüketiminin yoğun olduğu saatler ödenecek elektrik tutarı, yoğun olmayan saatlerde kullanılana göre daha fazladır. Bunun için gün üç bölüme ayrılmıştır. Gündüz dönemi, puant dönemi ve gece dönemi. Gündüz dönemi saat 06.00-17.00 arası, puant dönemi 17.00-22.00 arası ve gece dönemi de 22.00-06.00 arası olan harcamaları kapsar. Buna göre elektrik harcamalarınız belirlenen fiyatlar üzerinden hesaplanır.

Ülkemizde en çok elektrik tüketim saatleri puant döneminde yani saat 17.00 ila 22.00 arasındadır. Çalışan kesim akşam evine geldiğinde genel olarak elektriği daha fazla kullanmaktadır. Bu nedenle çok zamanlı tarifede en pahalı kısım puant dönemi için alınır. Gündüz dönemi, puant dönemine göre daha ucuz birim fiyat ile ücretlendirilmektedir. Ancak en uygun dönem gece dönemidir. Elektrik harcamalarınızı en hesaplı dönem olan gece dönemi saatleri içerisinde kullanıyorsanız çok zamanlı tarifeye geçmeyi düşünebilirsiniz. Böylece elektrik faturanızdaki düşüşü sizler de fark edebilirsiniz.

Peki Çok Zamanlı Tarifeye Nasıl Geçebilirsiniz?

Günümüzde tüketiciler tek zamanlı tarifeyle ücretlendirilmektedir. Yani günün her saati için elektrik harcaması birim fiyatı aynıdır. Çok zamanlı tarifeye geçebilmek için elektrik şirketinizin müşteri ilişkileri kısmına gidebilir veya online uygulaması bulunuyorsa internet üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak çok zamanlı tarifeye geçebilmek için elektrik sayacınızın elektronik olması gerekmektedir. Mekanik sayacı olanlar bu hizmetten yararlanamaz. Bunun nedeni günün farklı dönemlerinde harcanan elektriğin hesaplanıp faturalandırma imkanının elektronik sayaçlarla mümkün olmasıdır. Elektrik sayacınızın değiştirilmesini istiyorsanız da bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinize başvurup ücretsiz olarak elektronik sayaç talep edebilirsiniz.

Sayacınız elektronik ise başvurunuzu hemen yaparak çok zamanlı tarifeye geçebilirsiniz. Bunun için elektrik şirketi başvurunuzu inceler ve borcunuz yoksa bu hizmeti size sağlayabilir. Mevcut elektrik sözleşmeniz üzerinden bu işlemler gerçekleşir. Herhangi bir yeni sözleşme imzalamanıza gerek yoktur ve bu süre içerisinde elektrik kesintisi olmaz.

Çok Zamanlı Tarife Nedir?

Üç Zamanlı Tarife Sistemi Nasıl İşler?

Üç zamanlı tarifede gün üç bölüme ayrılır. Bu bölümlerde yapılan elektrik harcamaları ayrı birim fiyatları üzerinden hesaplanır. Şayet elektrik harcamalarınızın çoğunu gece saatlerinde yapıyorsanız bu tarife sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Ya da elektrik harcamalarınızı gece saatlerine programlayabilirseniz (örn. Çamaşır, bulaşık makineleri, elektrikli termosifonlar) elektrik harcamalarınızı daha uygun fiyattan ödeyebilirsiniz. Özellikle günün en pahalı dönemi olan puant döneminde elektrik harcamalarınızı minimum düzeyde tutarak ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bu üç zamanlı tarife size uygun değilse bir başka seçenek olan indirimli elektrik imkanını tercih edebilirsiniz. Bunun için serbest tüketici limitini geçmeniz gerekmektedir. Serbest tüketici limiti yaklaşık 69 TL’dir. Eğer faturanız 69 TL’yi geçiyorsa serbest tüketici olmak için elektrik şirketinize başvuruda bulunabilir ve indirimli elektrikten yararlanabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+