Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir?

15/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir?

Görevli elektrik şirketlerinin kullanıcılar için sunduğu, gün içerisinde yoğunluk olan saatler yerine daha sakin olan saatlerde kullanımı sağlamak için uygulanan fatura tarifesine üç zamanlı elektrik tarifesi denir. Üç zamanlı elektrik tarifesinin genel mantığı gün içerisinde belirlenmiş olan her birim için farklı faturalandırma katsayılarının olduğudur. Üç zamanlı elektrik tarifeleri görevli elektrik şirketleri tarafından elektronik sayaca sahip kullanıcılara sunulan bir elektrik tarifesidir. Mekanik sayaç sahibi kullanıcılar Üç Zamanlı Elektrik Tarifesini ne yazık ki kullanamamaktadır.

Üç Zamanlı Elektrik tarifesinde yer alan üç zamanlı dilim ve bu dilimlerin saat aralıkları şu şekildedir:

  • Gündüz: 06:00 – 17:00
  • Puant: 17:00 – 22:00
  • Gece: 22:00 – 06:00

Ancak üç zamanlı elektrik tarifesi zaman dilimleri saatleri dönemsel olarak değişiklikler gösterebilmektedir.

Üç Zamanlı Elektrik tarifesine geçiş için mutlaka elektronik sayaç sahibi olunması gereklidir. Eğer aboneliğinizde mekanik sayaç bulunuyorsa öncelikle elektrik şirketinize başvuruda bulunarak elektronik sayaç talebi yapılmalıdır. Başvuru ve elektronik sayaç değişim işlemleri gerçekleştirildikten sonra görevli elektrik şirketine yapılacak olan yazılı başvuruda üç zamanlı elektrik tarifesine geçiş için tarife değiştirme dilekçesi verilmelidir. Tüm bu işlemlerden sonra aboneliğiniz üç zamanlı elektrik tarifesinde olacaktır.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir?

Üç zamanlı elektrik tarifesinin faydası gündüz normal, puant yüksek ve gece düşük katsayı ile faturalandırma işlemi gerçekleştirildiği için bilinçli kullanımlarda tasarruf etmek mümkündür. Avantaj yönünden bakmak gerekirse aboneliğin dahil olduğu sistemde gündüz, gece ve puant zaman dilimlerindeki kWh tüketimlerine bakılmalıdır. Eğer Gündüz ve Gece elektrik tüketimi daha yüksek ise Üç zamanlı elektrik tarifesi sizin için uygun bir sistemdir. Ancak eşit bir dağılıma sahip ya da puant yoğunlukta kullanımınız var ise üç zamanlı elektrik tarifesi pekte avantajlı bir sistem değildir.

Tasarruf etmenin bir diğer yolu ise tedarikçi değişim işlemidir. Serbest tüketim statüsünde yer alan kullanıcıların tedarikçi değiştirmeleri ile ulusal tarife oranlarından daha düşük birim fiyatlar ile hizmetler sunan özel elektrik şirketlerine başvurabilir ve indirimli elektrik hizmeti alabilirler. Ancak indirimli elektrik hizmetinden faydalanabilmek için yıllık belirlenmiş olan limitlerin üzerinde elektrik tüketiminin olması gereklidir. Bu tüketimi gerçekleştiren aboneler serbest tüketim statüsünde yer alacak ve özel tedarikçi firmalar ile anlaşma sağlayabileceklerdir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+