Elektrik Abone Numarası Nedir?

13/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Elektrik Abone Numarası Nedir?

Tüm süresi ve sözleşmeli kullanılan hizmetlerde olduğu gibi elektrik aboneliğinde de bir abone numarası söz konusudur. Elektrik aboneliği yapılırken, abonenin firma nezdinden sınıflandırılabilmesi için benzersiz bir numaraya sahip olması gerekir. Enerji kullanıcısı kimlik belgesi gibi de değerlendirilebilecek bu numara, başkaları ile karıştırılmaz ve ilk bakışta bir çok sınıflandırmanın kolayca görüntülenebilmesini sağlar. Örneğin, kullanıcının bulunduğu bölge, tarife türü ve abone tipi gibi bilgiler abone numarası içerisine gizlenen niteliklerdir. Günümüzde tamamen dijital olarak takip edilen abonelerin, isim ve soy isim gibi bilgileri ile sınıflandırılmaları mümkün değildir. Çünkü isim benzerlikleri söz konusudur ve dijital olmayan sınıflandırma bir çok hatayı ortaya çıkarabilir. Bu nedenle her aboneye bir benzersiz bir numara tanımlanır ve tüm işlemler bu numara üzerinden yapılır.

Fakat sözleşme numarası, tesisat numarası, müşteri numarası ve abone numarası her zaman aynı numara olmayacaktır. Size gelecek fatura veya abonelik sözleşmesi üzerinde bu bilgilere ayrı ayrı yer verilir. Abone numarasına bu kısımdan kolayca ulaşabilirsiniz. Diğer numaraların özel kullanım alanları söz konusu olabilmekle birlikte her dağıtım şirketinde farklı bir uygulama söz konusu olabilir. Genellikle abone numarası ile tüm işlemler kolayca yapılır.

Elektrik Tesisat Numarası Abone Numarası Mıdır?

Elektrik Abone Numarası Nedir?

Elektrik tesisat numarası abone numarası değildir. Tesisat numarası dağıtım şirketinin iç kodlamalarından bir tanesidir ve aboneliği işaret ediyor olsa da, müşteri numarası veya abone numarası ile aynı değildir. Bu numara her ne kadar fatura üzerinde yer alıyor olsa da, farklı amaçlarla kullanılabilmesi mümkün değildir. Örneğin, tesisat numarası ile ödeme yapamazsınız.

Elektrik Abone Numarası Değişir Mi?

Abone numarası ilgili adrese verilen numaradır. Bu adreste elektrik abonesi olan kişi değişse de abone numarası değişmez. Yani abone numarası kişiye değil, elektrik tesisatının sağlandığı tesisata, yani tesisat numarasına eşleştirilir. Abonelik esnasında bu abone numarasının kullanıcı değişirken, aboneliğin diğer sayısal değerleri aynı kalır.

Elbette dağıtım şirketi bir iç yönetmelik değişikliği ile numaraları baştan aşağı değiştirme yetkisine sahiptir. Bu durumda tüm abonelerin numaraları değişebilir. Yalnız bu ender görülen bir durumdur, genellikle şirket değişikliklerinde rastlanmıştır ki, günümüzde görülmesi beklenmez.

Abonelik Yaparken Abone Numarası Bilmek Gerekir Mi?

Abonelik yaparken abone numarası bilmek gerekir. Abone numarasını bilmeniz size abonelik sırasında kolaylık sağlayacaktır. Sizden önceki aboneden temin edeceğini herhangi bir fatura veya kapama belgesi üzerinde abone numarası ile birlikte diğer tüm detaylara ulaşabilmeniz mümkündür. Abonelik yapılırken bu bilgilerin bilinmesi büyük kolaylık sağlayacaktır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+