Elektrik Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

14/02/2018 - Genel Bilgiler

Elektrik Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni yapılmış bir binaya taşındığınızda veya müstakil bir ev yaptırdığınızda elektrik hizmetini almak için elektrik abonesi olmanız gerekmektedir. Göze çok karmaşık gelen bu abonelik işlemlerini aslında kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Eğer dairede oturacak ilk kişi sizseniz o eve daha önce elektrik bağlantısı yapılmamış demektir. Yani elektrik sayacının kurulması gerekir. Bunun için öncelikle elektrik dağıtım şirketine dilekçe vererek başvuru yapmanız gereklidir. Şayet bulunduğunuz dairede kiracıysanız, ev sahibinin de onayını almanız ve dilekçede yer vermeniz gerekir. Ve elektrik daireye ilk defa sağlanacağı için elektrik bağlanma bedelini ödemelisiniz. Gerekli işlemler birkaç gün sürebilir. Uygun bulunması durumunda dağıtım bağlantı anlaşması tamamlanmış olur. Artık geriye kalan işlem elektrik tedarikçilerine giderek satış sözleşmesini imzalama aşamasıdır.

Bulunduğunuz daireden önce başka yerde isminize kayıtlı bir elektrik satış sözleşmesi varsa bunu önce iptal etmeniz gerekmektedir. Oradaki hizmetin sonlanmasının ardından yeni dairenize başvuru yapma imkanınız vardır. Bazı elektrik tedarik firmaları bu hizmet sonlandırma işlemini online platformlarda gerçekleştirme imkanı veriyorlar. Bunu tedarik firmanızın ilgili yerlerinden öğrenebilirsiniz.

Kapalı Elektriği Nasıl Açtırabiliriz?

Bulunduğunuz dairede ilk oturan kişi siz değilseniz, yani elektrik sizden önce kullanılmışsa ve iptal edilmişse elektrik kesilmiş durumda demektir. Bu durumda gerekli tedarikçiye giderek elektriğinizin açtırılmasını talep edebilirsiniz.

Elektrik Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer elektrikler açık ise yine aynı hizmet alma işlemini talep etmeniz gerekmektedir. Aradaki fark bu işlemler gerçekleşirken elektriğinizin kesilmemesidir. Elektrik açtırma ücretini bir güvence bedeli olarak ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret binanın bağlantı gücüyle alakalıdır bu nedenle farklılıklar olabilir. Ancak 100 ila 150 TL arası bir fiyatlandırma yapılmaktadır.

Bir diğer önemli konu ise kiracı konumunda elektrik açtırma ile ilgilidir. Eğer faturalarınızı ev sahibinin adına olan fatura ile ödemek istiyorsanız yasaları ihlal etmiş olursunuz. Yapılan yasal düzenlemelere göre kiracıların ev sahibinin adı üzerinden faturalarını ödemesi yasaktır. Usulsüz elektrik kullanımına girer. Bu nedenle ikamet edeceğiniz yer ister sizin olsun ister kirada olun. Faturalarınızı kendi üzerinize almak zorundasınız.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+