Tedarikçimi Nasıl Değiştirebilirim?

14/02/2018 - Tedarikçi Değişimi

Tedarikçimi Nasıl Değiştirebilirim?

Kullanıcılar tarafından sıkça sorulan sorulardan biri olan tedarikçimi nasıl değiştirebilirim?sorusuna hızlı bir yanıt vermek gerekirse “Serbest Tüketici” statüsüne sahip her abone tedarikçi değişim hakkına sahiptir. Tedarikçi değişimi sorusunun ayrıntılı cevabına maddeler halinde bakmadan önce tedarikçi değişimi mevcut elektrik tesisatı ve kullanıcısı üzerine yapılmış olan sözleşmenin sonlandırılmadan tesisatı başka bir tedarikçiye taşıma işlemidir. Tedarikçi değişiminin ayrıntılarına dönecek olursak:

  • Tedarikçi değişimi için “Serbest Tüketici” statüsünde olmak gerekmektedir. Yani yıllık 2400 kWh ve fazlası elektrik tüketimi, başka bir değiş ile aylık ortalama 82 TL civarı enerji tüketimi gereklidir.
  • Serbest Tüketici statüsünde olan abonelerin ikinci adımları yeni bir tedarikçi seçmesi olacaktır. Bilinen elektrik şirketlerinin alternatifi indirimli elektrik veren birçok şirket bulunmaktadır.
  • Yeni tedarikçiye karar verilmesinin ardından yapılacak olan satış sözleşmesi ile bekleme süreci başlayacaktır. Bu süreç içerisinde kesinlikle herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmamaktadır.
  • Tedarikçinin satış sözleşmesini EPİAŞ’ye bildirerek onay işleminin ardından takip eden ayın 1 ’inde tedarik değişim işlemi tamamlanmış olur.
  • Tedarik değişimi için başvuru tarihleri her ayın 5 ‘i ile 9 ‘u arasında gerçekleştirilmekte ve takip eden ayın 1 ‘inde değişim işlemi tamamlanmaktadır.
  • Tedarikçi değişim sürecinde son dönem elektrik faturası, satış sözleşmesi ve enerji alım satım bildirim formu gibi belgeler istenmektedir. Bu belgelerden elektrik faturası haricindekileri tedarik firması hazırlamaktadır.

Tüm tedarik işlemleri esnasında herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmamaktadır. Ayrıca bu değişim sürecinde saat, altyapı değişimi gibi bir işlemde söz konusu değildir. Tedarikçi değişim işleminde sunulan elektriğin dağıtımını yapan firmada herhangi bir değişiklik ya da hizmette bir değişim söz konusu değildir. Abonelerin sıkça sorduğu sorulardan bir diğeri de faturalandırma işlemidir. Tedarikçiniz değişse bile bölgenizde dağıtım yapan şirketin görevli çalışanları tarafından kullanım bilgilerinin okunarak faturalandırma işleminiz gerçekleşir.

Serbest Tüketici statüsünde yararlanılan indirimli elektriğin tarife fiyatı tedarikçi firma ve kullanıcı arasında imzalanmış olan satış sözleşmesinde belirlenen fiyat üzerinden faturalandırılmaktadır. Bu fiyat EPDK’nın belirlemiş olduğu Ulusal Tarife’den düşük oranlarda olmaktadır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+