Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Farkında olmadan yapılan harcamalar sonucunda ay sonu gelince elektrik faturanızı kabarık görmeniz mümkündür. Aslında elektrik faturanızdan tasarruf etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bunların birçoğunu bilsek de uygulama konusunda kendimizi istemeden engelleyebiliyoruz. Ancak bazı adımları doğru uygulayarak ve aboneliğiniz konusunda araştırmalar yaparak faturanızı daha uygun hale getirebilirsiniz.

Elektrik Tedarik Firmasını Değiştirmek

Elektrik piyasasında özelleştirmelerle birlikte rekabet de artmaya başladı. Ulusal fiyatlardan daha ucuz fiyatlarda elektrik tedarik firmaları tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Elektrik tedarik firmanızı değiştirerek faturanızda indirime gidebilirsiniz. Eğer serbest tüketici limitini geçiyorsanız bu değişikliği yaparak firmaların size yapacağı avantajlı kampanyalardan birine geçebilirsiniz. Böylece faturanızda belli bir miktarda indirim uygulanmış olur.

Serbest tüketici limiti hakkında bir bilginiz yoksa kısaca açıklayalım. Eğer elektrik faturanız 69 TL’den fazla geliyorsa serbest tüketici olabilir ve faturanızı daha indirimli kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tedarik şirketinizi değiştirerek elektrik faturanızda %5’e kadar indirim elde edebilir ve bu avantajlı kampanyaları kullanabilirsiniz. Ayrıca tedarikçi değişimi süresince herhangi bir elektrik kesintisi yaşamazsınız. Başvuru işlemleri tedarikçi firmanız tarafından organize edilir. Herhangi bir altyapı veya tesisat değişimi olmaz. Kısacası kafanızı yoracak hiçbir durum söz konusu değildir. Yapmanız gereken elektrik tedarik firmalarını araştırarak kendinize en uygun kampanyayı öğrenmek olacaktır.

Tarife Değişikliği Yapmak

Elektrik faturanızdan tasarruf etmenin bir diğer yolu ise tarife değişikliği yapmaktır. Peki bu tarife değişikliği nedir ve nasıl yapılır?

Şayet elektrik tüketiminiz serbest tüketici limitini geçmiyorsa bağlı bulunduğunuz elektrik şirketine giderek tarifenizi değiştirebilirsiniz. Mesken ve ticarethane aboneleri eğer herhangi bir başvuru yapmadıysa tek zamanlı tarife üzerinden fatura hesaplaması yapılır. Ancak başvuru yaparak üç zamanlı tarifeye geçerseniz elektriği kullanım saatlerinize göre faturalandırma yapabilirsiniz. Bu seçeneği daha çok elektrik tüketimini saat 22.00’dan sonraya kaydırabilen tüketiciler tercih etmektedir. Elektronik aletlerinizi daha çok gece kullanıyorsanız bu tarifeye geçerek faturanızda ciddi miktarda indirim görebilirsiniz. Nitekim üç zamanlı tarifede elektrik tüketim birim fiyatı gece 22’den sabah 6’ya kadar %56 daha ucuzdur.

Dikkat! Üç zamanlı tarifeden faydalanmak istiyorsanız akıllı sayaç sahibi olmanız gereklidir. Akıllı sayacı bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım şirketinden ücretsiz talep edebilirsiniz.

Üç zamanlı tarife konusunda ayrıntılı bilgi almak isterseniz “Çok Zamanlı Tarife” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Daha Az Elektrik Tüketmek

Bütün bunların dışında elektrik faturanızda tasarruf uygulamak istiyorsanız evde daha az elektrik tüketmek için birkaç taktik uygulamalısınız (elektrikten nasıl tasarruf edildiği hakkında bilgi almak için tıklayınız). Günümüzde evlerde birçok elektrikli ev aletleri bulunmakta. Ufak tefek birçok işinizi bu aletler yardımıyla kolaylıkla yapabiliyor veya besinlerinizi en iyi şekilde muhafaza edebiliyorsunuz. Ancak bu teknolojik imkanlar faturalarınızda kabarıklığa yol açabilir. Eğer faturanızın bu kadar kabarık olmasından şikayetçiyseniz bu adımlardan birkaçını uygulamanız gerekebilir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+