Elektrikte Serbest Tüketici Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Elektrikte Serbest Tüketici Nedir?

Elektrik abonelerinin kullandıkları elektrik tüketimi baz alınarak EPDK yani Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen serbest tüketici limiti olan ortalama aylık 69 TL ya da yıllık 2000 kW elektrik sınırını aşan her tüketicinin sahip olduğu haktır elektrikte serbest tüketici. Bu hakka sahip olan her tüketici rekabetçi ve indirimli elektrik fiyatlarında indirimler alan kullanıcıların tümü serbest tüketici statüsündedir.

Sıkça sorulan sorular arasında yer alan serbest tüketici sorusuna cevap vermek gerekirse, EPDK tarafından belirlenen tüketici limitinin üzerinde yer alan mesken ya da ticarethane aboneliğine sahip kullanıcıların bulunduğu statüdür. Bu tüketiciler bölge ve illerinde yer alan özel elektrik tedarikçi firmalarından indirimli elektrik başvuruları yapabilir ve ucuz / indirimli elektrik kullanımına başlayabilirler. 2018 yılı itibariyle ülkemizde yaklaşık 13 milyon abone serbest tüketici statüsünde yer alıyor. İndirimli elektrikten faydalanmak için belirtilen limit üzerinde olup olunmadığı kontrol edilerek hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Serbest Tüketici Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Elektrikte Serbest Tüketici Nedir?

Elektrikte serbest tüketici olabilmek için öncelikle belirtilen sınırın üzerinde elektrik tüketimi sağlıyor olunmalıdır. Bu şartlar sağlanması durumunda bölgenizde bulunan seçeceğiniz özel elektrik tedarikçi firmaya giderek tedarikçi firmamı değiştirmek istiyorum talebinde bulunabilirsiniz. Daha sonrasında tedarikçi firmanın sizden isteyeceği önceki dönemlere ait elektrik faturası, kimlik fotokopisi, aboneliğin olduğu yerin açık adresi gibi belgeler ile birlikte tedarikçinin hazırlayacağı kullanıcı sözleşmesi ile değişim sürecini başlatabilirsiniz. İlk defa serbest tüketici statüsüne giren aboneler için son başvuru her ayın 5 ‘i, diğer aboneler için ise 9 ‘una kadardır. Bu tarihlerden itibaren aynı ayın 22 ‘sine kadar sonuçların açıklanması ile birlikte takip eden ayın ilk gününden itibaren yeni tedarikçi firmanızdan hizmet almaya başlayabilirsiniz.

Tedarikçi Firma Değişikliği İşlemi

Tedarikçi firma değişimlerinde herhangi bir kesinti, altyapı ya da saat değişikliği gibi işlemler söz konusu değildir. Tedarikçi firma değişimleri sonucunda almış olduğunuz elektrik hizmetinde kalite konusunda bir değişimde yaşamazsınız aynı hizmet devam edecektir. Tedarikçi firmalar faturalandırma, tahsilat, tahakkuk, sözleşme gibi işlemler ile ilgilenmektedir.

Serbest tüketici statüsünün avantajlarına bakacak olursak, öncelikle serbest statüde yer alan aboneler istedikleri elektrik tedarik şirketleri ile çalışabilirler. Yaklaşık olarak firma ile yapılan sözleşmeler çerçevesinde ayda %5 ile 15 arasında indirimlerden faydalanabilirler. Şirketlerin düzenlemiş oldukları kampanyalar dahilinde alışveriş çeki, uçuş mili ve benzeri değişik avantajlardan elektrik tüketimi sağlayarak faydalanabilirler.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+