Görevli Tedarik Şirketi Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Görevli Tedarik Şirketi Nedir?

Görevli tedarik şirketi; adından da anlaşılacağı üzere, bölgesinde bulunan elektrik kullanıcılarına enerji temin eden şirkettir. Başka bir deyişle, tüketici tarafından kullanılacak olan elektriği tedarik etmekle görevli olan şirkettir. Görevli tedarik şirketi, Enerji Piyasaları Denetleme Kurulu’nun (EPDK) 4628 sayılı kanununa göre serbest tüketicilere anlaşmaya bağlı indirimli elektrik tarifesi uygularken, serbest olmayan tüketici ise yalnızca bölgesinde bulunan elektrik tedarik şirketini seçemediğinden bu indirimli elektrikten de faydalanamamaktadır.

Basit anlamda elektrik temin etmekte görevli tedarik şirketini size yukarıda anlattık, şimdi ise bu tanımı daha detaylı olarak sizlere anlatmaya çalışacağız. Bilindiği üzere Türkiye'de elektrik dağıtımı 2005 yılına kadar TEDAŞ yani Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından yapılmaktaydı. 2005 yılından sonra ise TEDAŞ yirmi bir şirkete bölünerek ayrı ayrı hizmet vermeye başladı. 2011 yılından sonra ise bu ayrılan şirketler özelleşmeye başladı. Elektrik Piyasası Denetleme Kurulu’nun 4628 sayılı kanunu ile de 2013 yılında son dokunuş yapıldı ve bu dokunuşla önceden bir olan elektrik dağıtım ve satışı tam anlamı ile ayrı şirketler tarafından yapılmaya başlanmıştır. Elektrik tedarik ve dağıtım işlerinin yirmi bir şirkete bölünmesi ile yirmi bir farklı bölge ortaya çıkmıştır.

İşte bu yirmi bir şirket, serbest olmayan tüketicilere Enerji Piyasası Denetleme kurulu tarafından belirlenen, ulusal elektrik fiyatları üzerinden satış yapan, görevli tedarik şirketi olarak görev yapmaktadır.

Görevli Tedarik Şirketi Nedir?

21 Bölgede Görevli Tedarik Şirketi

Bölgenizdeki elektrik satışında, görevli tedarik şirketlerini sizler için il, il/bölge, bölge belirten bir tablo hazırladık. Aşağıda hizmetinize sunulan bu tablodan, yaşadığınız şehirde görevli olan tedarik şirketini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Görevli Tedarik Şirketi Nedir?Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+