Home Ofis Çalışanların Faturalarını Düşürecek 9 Enerji Tasarrufu İpucu

15/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Home Ofis Çalışanların Faturalarını Düşürecek 9 Enerji Tasarrufu İpucu

Rahatlığı sebebi ile home ofis tarzı çalışma günümüz iş hayatında olanların adeta en güzel hayali niteliğinde. Home ofis kişiye özgür bir çalışma alanı yaratırken aynı zamanda birçok fatura derdinden de kurtulma imkânı sağlıyor. Örnek verecek olursak; yol masrafı, yolda kaybettiğiniz zaman tüketimi en basit örneklerden diyebiliriz. Ancak home ofis tarzının rahatlığına kanıp enerji tüketimini maksimuma çekmekte pek akıl karı bir durum değil. Bu yüzden home ofis çalışmanızı daha karlı kılacak 9 enerji tasarrufuna bir göz atmaya ne dersiniz?

Çalışma Alanınızın Ana Elemanı: Bilgisayarlar

Teknoloji çağının en güzel getirisi olan İnternet sayesinde home ofis çalışma hayatı ortaya çıktı diyebiliriz. Genellikle her işlem bu çalışma tarzında bilgisayar üzerinden yapılıyor. Hal böyle olunca ana elemanınızın güç tüketimi önemli bir unsur. Yapılan araştırmalara göre masaüstü bilgisayarların, laptoplara göre daha fazla güç tükettiği gözlemlenmiş. Bu gözlemi rakama dökecek olursak laptoplar %80 daha az enerji tüketimi sağlıyor.

İhtiyacınız Olan Donanımın Farkına Varın

Bilgisayar alırken en gözü boyayan kısım özellikler ve donanımdır. Donanımın çok olması ile doğru orantılı olarak artan fiyat sizin bütçenizi sarsabilir. Bu yüzden sadece ihtiyaç duyduğunuz donanımlara sahip bir bilgisayar edinmelisiniz. Kullanmadığınız donanım size uzun vadede daha fazla enerji tüketimi sağlayabilir.

Bilgisayarınızı Kullandığınız Mod Önemli

Enerji tasarrufu sağlamanızın için bilgisayarınıza yazılım desteği ile sağlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak eğer bilgisayarınızın otomatik bekleme moduna geçme süresini düşürmek, siz bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman erken geçen bekleme modu ile tasarruf elde edebilirsiniz.

Energy Star Etiketine Dikkat

Çalışma odanızın bilgisayarından tutun da aydınlatmasına kadar enerji dostu ürünleri tercih etmek size enerji tasarrufu olarak geri dönüş sağlamaktadır.

Kullandığınız Araç Sayısını Minimize Etmeye Çalışın

Fazla araç kullanımı size fazla enerji tüketimi olarak geri dönüş sağlayacaktır. Bu yüzden araç kullanımınızı minimuma indirmeye çalışın. Mesela iki tane monitör kullanmak yerine geniş açılı yüksek çözünürlüklü bir monitör edinmeye çalışın. Ayrıca enerji tasarrufunun yanında tek monitör ile çalışmak size ergonomik açıdan rahatlık sağlarken daha iyi odaklanma imkanı da sağlayacaktır.

Home Ofis Çalışanların Faturalarını Düşürecek 9 Enerji Tasarrufu İpucu

İçecek Tüketimini Göz Önünde Bulundurun

Home ofis çalışmanın en rahat unsuru her şeyin elinizin altında olmasıdır. Çalışırken mutlaka çay veya kahve tüketiminde bulunacaksınız bu yüzden ısıtıcı alışkanlığınızı gözden geçirmelisiniz. Isıtıcınızı sık kullanıyorsanız eğer, tam kapasite yerine ihtiyacınız kadar suyu ısıtmaya özen göstermelisiniz.

Odanıza Gün Işığı Mutlaka Uğramalı

Çalışma odanızı evinizin en gün ışığı alan yerinde olmadır. Bu sayede hem ısı anlamında hem de ışık anlamında bir tasarruf sağlayacaksınız. Özellikle soğuk kış günlerinde ısı tüketiminize çok yardımcı olacaktır.

Klima ve Kombiye Dikkat

Çalışma saatleriniz çerçevesinde belki de 5 saat boyunca bir odada kalacaksınız bu yüzden odanın 20 ile 22 derece arasında olması gerekmektedir. Soğuk bir ortamda çalışmanın size zor odaklanma olarak geri dönüş sağlayacağını, çok sıcak bir ortamında sizi gevşeteceğini aklınızdan çıkarmayın. İş yerinizde doğalgazdan tasarruf yapmak istiyorsanız "İşyerinde doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır" adlı yazımıza gözatabilirsiniz.

Sıcak Havada Camlarınız Açmaya Özen Gösterin

Çalışken odanızı havalandırmak, oksijen sayesinde daha çok odaklanmanıza yardımcı olacaktır veya çalışma masanıza koyacak olduğunuz küçük fanlar da ferahlamanıza yardımcı olacaktır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+