Klima Elektrik Tüketiminden Tasarruf Etmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

14/02/2018 - Elektrik Tasarrufu

Klima Elektrik Tüketiminden Tasarruf Etmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima, kış aylarının ve yaz aylarının vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Bu yüzden klima kullanımı, elektrik tasarrufu açısından önem arz ediyor. Klima kullanıcılarının en çok yakındığı konu olan, elektrik tüketimi ile ilgili bazı ipuçları bulunuyor. Bu ipuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Klima çeşitlerine dikkat!

Kullanmış olduğunuz klimanın türü elektrik tasarrufu açısından büyük öneme sahiptir. Klimalar iki çeşide ayrılmakta, bu çeşitler:

  • Split(duvar tipi) klima: Bu klima yapısında iki kısım bulunmaktadır. Bu kısımlar iç ve dış kısımlardır. Split klima, soğutma modunda çalıştırıldığında, ortamdaki ısı iç kısım ve soğutucu akışkan ile dışarıya atılmaktadır.

  • Mobil klima: Bu klimalar genellikle ucuz olmakla birlikte çok elektrik tüketimi yapmaktadır.

Elektrik Tüketiminde Klima Kapasitelerinin (BTU) Değeri Nedir?

Esasında bu değerin ve elektrik tüketimi konusunun bağlantılı olduğu bir diğer önemli unsur klima kapasiteleridir. Klima kapasiteleri, BTU değerleri ile belirlenmektedir. BTU değeri yüksek olan klimaların daha fazla elektrik harcadığını söyleyebiliriz. Buradan hareketle elektrik tüketimini minimize etmek için düşük BTU değerli bir klima alınmasını gerektiği söylenebilir.

Elektrik Tasarrufu İçin İnventör Teknolojili Klimaları Tercih Edin

İnventör teknolojisini en basit hali ile açıklayacak olursak, inventör teknolojisine sahip klimaların çalışma prensibi, ortamdaki ısı hedeflenen düzeye geldiğinde klima daha az güçte çalışmaya devam etmektedir. Normal bir klima hedeflenen ısıya geldiğinde kapandığı ve hava üflemeye başladığı için ortam ısısı düştüğünde tekrar çalışmaya başladığında daha yüksek güç harcamaktadır. Bu yüzden inventör teknolojili klimalar daha az elektrik tüketimi sağlamaktadır. Ayrıca klima alırken seçecek olduğunuz enerji sınıfları elektrik tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Elektrik tasarrufu için A++ en yüksek tasarrufu sağlayan enerji sınıfıdır.

Elektrik Tüketiminde Saatlere Dikkat!

Bu unsur sabit elektrik tarifesi kullanmayanlar için geçerlidir. Bazı saatlerde elektrik tüketimi ucuzlayabilir. Bu saatlerde elektrik kullanımı daha tasarruflu olacak diyebiliriz. Örnek saat dilimleri verecek olursak eğer;

  • 22.00 - 06.00 saatleri arasında en ucuz elektrik tüketimi,

  • 17.00 – 22.00 saatleri arasında en pahalı elektrik tüketimi olan saatlerdir.

Binanızın Isı Yalıtımı, Elektrik Tasarrufunun Anahtarı

Genellikle klimalar bazında tasarruftan bahsettik, ancak evinizin ısı yalıtımının olması elektrik tasarrufu açısından oldukça önem arz etmektedir. Klima tasarrufu için önemli bir unsur olan ısı yalıtımı, sıcak havalarda evinizi soğuk ve serin tutmanıza, soğuk havalarda ise sıcak tutmanıza yardımcı olacaktır. Evinizde ısı yalıtımının olması klimanızı kaç derecede kullandığınıza ve kullanım süresine etki etmektedir. Evde elektrik tasarrufu hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+