PPC Elektrik Tedarik Ve Ticaret A.Ş.

08/03/2018 - Şirketler

PPC Elektrik Tedarik Ve Ticaret A.Ş.

İstanbul ilinde Sarıyer’de faaliyet gösteren PPC Elektrik Tedarik Ve Ticaret A.Ş. Yunanistan’ın elektrik şirketi olarak bilinmektedir. Şirket iki milyon Türk lirası sermaye ile Türkiye’de Maslak’ta kurduğu birim ile enerji piyasasına girmiştir. Public Power Corporation Of Greece olarak bilinen şirket asıl olarak Yunanistan’da BEDAŞ diye geçmektedir. Türkiye pazarında faaliyetlerine başlayan PPC’nin hisselerinin büyük çoğunluğu Yunan hükümetine aittir ve şirket uluslar arası enerji sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

PPC Elektrik Tedarik Ve Ticaret Anonim Şirketi faaliyet konusu incelendiğinde elektrik enerjisi mevzuatına uygun şekilde ülke içerisinde elektrik enerjisinin ya da kapasitesinin perakende veya toptan olacak şekilde satışını, ithalatını ve ihracatını yapmak, buna yönelik olarak faaliyetlerde bulunmaktır. Bu amaçlar ile kurulan şirketin toplam aktif büyüklüğü 16,2 milyon seviyesindedir.

PPC Elektrik Tedarik Ve Ticaret Anonim Şirketi

PPC Elektrik bünyesinde HTSO adlı alt şirketi bulunmaktadır. Bu şirket aracılığı ile PPC yüksek gerilim seviyesinde elektrik faaliyetleri yapmaktadır. Şirketin sorumluluğunda iletim şebekesinin fiziki işletmesi, bunun geliştirilmesi ve bakımı yer almaktadır. Üretilen elektrik enerjisi hem PPC hem de bağımsız üreticiler tarafından dağıtım şebekesine ve büyük sanayi müşterilerine iletilmektedir.

PPC aynı zamanda bir holding kuruluşudur. Kendi bünyesindeki bölümler sayesinde elektrik üretimine ek olarak bu enerjinin dağıtımı, toptan ya da perakende satılması, piyasa yönetim faaliyetleri de şirket bünyesinde gerçekleşmektedir.

Şirketin yönetim kurulu başkanlığında Pavlos Baxevanis, yönetim kurulu başkan yardımcılığında ise Andreas Mitafidis bulunmaktadır. Yönetim kurulu üyesi olan Efthymios Koutroulis ile başkan ve başkan yardımcısı şirketin yönetici kadrosu olarak geçmektedir.

PPC Elektrik Tedarik Ve Ticaret A.Ş. Faaliyet Konusu

Şirketin tüm faaliyetleri elektrik mevzuatına uygun şekilde yapılmaktadır. Bu faaliyetleri gerçekleştirmek için şirket gerekli izin, ruhsat ve onayı almaktadır. Şirketin konusu ile ilgili her türlü idari, finansal, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin alınıp satılması, şirket personeline eğitim verilmesi, bu hizmetlerin hem yurt içi hem de yurtdışı kaynaklardan temin edilmesi şirket faaliyet konusu içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra şirket amaç ve konularını gerçekleştirebilmek adına bazı ticari faaliyetlerde bulunabilir. Bunlar gerek yurt içi gerekse yurtdışı piyasalardan kurumsal iş amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla kredi başvurusunda bulunulup kredi alınabilir. PPC Elektrik şirketinin teminatlarını garanti altına almak amacıyla rehin, ipotek, ticari işletme rehini, uygulanabilir, ayrıca her türlü her türden teminat aracı kabul edilebilir ya da kaldırılabilir.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+