Sayaç Nedir?

14/02/2018 - Elektrik Sözlüğü

Sayaç Nedir?

Günümüz dünyasında tüketilen enerji kullanımı arasında ilk sıralarda yer alan en büyük enerji elektriktir. Bugün bütün dünyada aralıksız olarak kullanılan elektrik enerjisi sayesinde; ısınma, aydınlanma, ulaşım, tedavi ve bir çok şey mümkündür. İşte tüm bunları yapabilmenin bir bedeli vardır. Peki, kullandığımız bu enerji nasıl ölçülebilmekte ve neye göre ücretlendirilmektedir?

Elektrik, su, doğal gaz gibi tüketilebilir enerjilerin, tüketim miktarını veya mekanik etkilenmeleri ölçmeye yarayan cihazdır. Tüketim miktarlarımız bu cihazlar sayesinde ölçülür, bu cihazlar sayesinde ölçülen miktarlar üzerinden ücretlendirilir. Bu cihazların birçok çeşidi bulunmasına rağmen, gelişen dünya ve teknolojide günümüzde akıllı dediğimiz dijital sayaçlar kullanılmaktadır. Dijital sayaçlar, tasarruf sağlaması ile bilinmektedir. Gece gündüz kullanımlarını ayırt etmesi ve elektrik şirketlerinin gece vaktinde daha az tutarda fatura yazması sayesinde, dijital sayaçlar ceplerimizi de düşünmektedir.

Bu bilgilere ek olarak; büyük tasarruflar elektrik ile başlar. Elektrik kullanımına dikkat ederek ve doğru cihazlar kullanarak büyük tasarruflar ve kazanımlar elde etmek mümkün. Örneğin, kullanacak olduğunuz yanlış bir ölçüm sayacı başınıza bele olabilir ve size ekstradan ücretler çıkarabilir. Bu da hiç istemeyeceğiniz bir şekilde cebinize zarar verebilir. Eğer bunu istemiyorsak bu konuya mümkün mertebe özen göstermemiz gerekir.

Sizde elektrik tüketiminizden büyük miktarlarda tasarruf elde etmek istiyorsanız, bir an önce tasarrufa en uygun sayacı bulun ve kullanmaya başlayın.

Daha ayrıntılı bilgi almak için "Elektrik Sayaçları Kaça Ayrılır?" yazısına gözatabilirsiniz.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+